01 mar, 2012

Białostoccy radni chcą przyłączenia terenu sołectw gminy Choroszcz

Zamieszczony przez: admin w: MIASTO I GMINA

Białostoccy radni podczas sesji 27 lutego br. w późnych godzinach nocnych przyjęli uchwałę, w której wyrazili wolę poszerzenia granic Białegostoku o obszar czterech sołectw (Porosły, Kolonia Porosły, Łyski, Krupniki) wchodzących obecnie w skład gminy Choroszcz. Za głosowało 13 radnych – głównie z klubów PO i SLD, przeciw oddano 3 głosy, 6 radnych wstrzymało się od głosu, 6 było nieobecnych. Decyzja radnych rozpoczyna proces konsultacji społecznych, jakie będą prowadzone w sprawie przyłączenia wsi.

Już dziś członkowie Grupy Inicjatywnej, która 2 września 2011 roku zwróciła się do Rady Miejskiej Białegostoku z prośbą o podjęcie uchwały w sprawie zmiany granic administracyjnych Miasta Białegostoku poprzez włączenie sołectw, nie kryją zadowolenia.

Na decyzję Rady Miasta czekaliśmy długo i przyjęliśmy ją z satysfakcją. W czasie kiedy oczekiwaliśmy na decyzję Rady Białegostoku, mieliśmy nadzieję, że Rada Gminy Choroszcz wykaże się aktywnością, aby rzeczywiście w konkretny sposób pokazać, że zależy jej na utrzymaniu nas w swoich granicach. Jednak budżet gminny na rok 2012 w sposób oczywisty pokazał że Gmina nie ma zamiaru ( lub funduszy) inwestować w nasze tereny. Były gołosłowne obietnice wychodzące od niektórych radnych, ale tylko na dobrych chęciach się skończyło. Budżet na rok 2012 zatwierdzono w ostatnim możliwym terminie i ograniczono się do akceptacji jego treści bez żadnych poprawek.  Przez ten czas od przeszło roku nie przedstawiono nam żadnych planów co do naszej przyszłości. My nie mamy wyjścia, musimy sami zadbać o przyszłość tych jakże ważnych dla całego regionu terenów inwestycyjnych. Jeśli o te tereny zadba bardziej kompetentna jednostka administracyjna, powstanie tu dużo więcej firm, które dadzą pracę ludziom z Białegostoku jak i całej okolicy – stwierdza Dariusz Koda, sołtys wsi Kolonii Porosły i jeden z liderów ruchu. Dodaje także, że nie obawia się zablokowania inwestycji w czasie procesu zmiany granic gmin. Przypomnijmy, że w budżecie gminy Choroszcz na bieżący rok przeznaczono środki na przygotowanie dokumentacji budowy kanalizacji sanitarnej w Porosłach, natomiast w ramach współpracy z Powiatem Białostockim planowano przebudowę odcinka drogi powiatowej pomiędzy krajową ósemką a szosą kruszewską.

Robert Wardziński Członek Zarządu Powiatu Białostockiego, zapytany o możliwość inwestowania przez powiat na terenach czterech wsi podczas procesu odłączania się, zaznacza: Z uwagi na fakt iż Radni Białegostoku chcą poszerzenia jego granic o te miejscowości do momentu zmian administracyjnych gminy, Powiat Białostocki w dalszym ciągu będzie wykonywał bieżące naprawy i remonty. Jednakże “duże” inwestycje w wyniku trwającej procedury będą wymagać głębokiego przemyślenia.

Dodaje też, że zmiana granic administracyjnych gminy Choroszcz polegająca na oddzieleniu sołectw: Łyski, Porosły, Kolonia Porosły i Krupniki na pewno nie będzie korzystna dla Powiatu Białostockiego, gdyż to z  tych rozwojowych terenów są najbardziej znaczące wpływy finansowe do budżetu.  

Burmistrz Choroszczy Jerzy Ułanowicz również wskazuje na trudności finansowe, jakie mogą spotkać samorząd – tym razem gminny – w przypadku odłączenia czterech sołectw: Każda z gmin ma zapisane zadania publiczne, które musi realizować.  W przypadku zmniejszenia dochodów pojawią się trudności z ich wypełnianiem. Dodaje jednocześnie, że podejmie wszelkie działania, aby wsie pozostały w granicach gminy Choroszcz.

Decyzja białostockich radnych zaskoczyła Prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, który niespełna miesiąc wcześniej wydał negatywną opinię na temat przyłączania czterech wsi. Prezydent nadal podtrzymuje swoje stanowisko, w rozmowie z “Gazetą w Choroszczy” stwierdza:

W mojej ocenie przyłączenie terenów sołectw: Kolonia Porosły, Krupniki, Łyski, Porosły, wchodzących obecnie w skład gminy Choroszcz do Białegostoku zarówno z punktu ekonomicznego jak również z perspektywy rozwoju miasta jest niekorzystne. Przyjęta uchwałą Rady Miejskiej „Strategia Rozwoju Miasta Białegostoku na lata 2011-2020 plus” określiła główne kierunki rozwoju naszego miasta. Niezakładane dotąd wydatki na realizację zadań na terenach, które mają zostać przyłączone mogą wpłynąć na spowolnienie rozwoju naszego miasta. Swoje stanowisko, poparte analizą zagadnienia przedstawiłem radnym, jednak, tak jak wielokrotnie podkreślałem przy pracy nad różnymi projektami, decyzja należy do Radnych Rady Miejskiej. Podjęta decyzja rozpoczyna długi proces przyłączenia sołectw, co będzie dużym wyzwaniem dla naszego miasta jak również dla radnych.

Ostrożność Prezydenta Białegostoku nie jest bezzasadna. Tajemnicą poliszynela jest wysoki poziom zadłużenia Białegostoku – Wieloletnia Prognoza Finansowa Miasta Białegostoku na lata 2012-2037 zakłada, że na koniec bieżącego roku łączna kwota długu osiągnie kwotę 814,5 mln zł, a deficyt w bieżącym roku planowany jest na blisko 193 mln zł. Wzrost zadłużenia Białegostoku to efekt i wzmożonej polityki inwestycyjnej z wykorzystaniem środków z Unii Europejskiej, ale też inwestycji na terenach przyłączonych. Sześc lat temu od gminy Zabłudów odłączyły się  Zagórki, Dojlidy Dolne, Kolonia Dojlidy, Kolonia Halickie – wcześniej od gminy Dobrzyniewo odłączyły się Zawady. Według wyliczeń, na których opierał swoją opinię Prezydent Białegostoku, potrzeby inwestycyjne czterech wsi opiewają łącznie na kwotę ok. 112 mln zł, a dochody z podatków wynoszą ok. 2,3 mln. Czy Białystok będzie w najbliższych latach będzie stać na stać na tak duży wydatek? – zwłaszcza, że miasto stoi w obliczu drastycznego zwiększenia kosztu budowy Stadionu Miejskiego, a rząd dąży do ograniczenia możliwości zadłużania się samorządów. Białostoczanie już wkrótce będą mogli wypowiedzieć się na temat możliwości włączenia czterech miejscowości poprzez wypełnienie ankiety w jednym z czternastu punktów na terenie miasta lub na stronie Biuletynu informacji Publicznej miasta Białegostoku.

Konsultacje społeczne w najbliższych miesiącach odbędą się także w gminie Choroszcz. Jak informuje Burmistrz Choroszczy Jerzy Ułanowicz, Rada Miejska w Choroszczy czeka na oficjalne wystąpienie białostockich radnych z prośbą o opinię. Opinię w stosownym czasie wyda także Wojewoda Podlaski. Niezależnie od wyniku lokalnego referendum decyzję w sprawie podejmie Minister Spraw Wewnętrznych.

Wojciech Jan Cymbalisty

© „Gazeta w Choroszczy”

Zapraszamy do dyskusji na profilu "Gazety..." na Facebooku o artykule pt. "Białostoccy radni chcą przyłączenia terenu sołectw gminy Choroszcz"

Orlik w Choroszczy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

BiKeR w Choroszczy

Poradnik Pasażera BKM

Rozkład linii Choroszcz – Pańki – Kruszewo

Komunikacja Miejska

POLONA.PL – Cyfrowa Biblioteka Narodowa

Ścieżka edukacyjna “Śladami powstania styczniowego – Choroszcz i okolice” – pobierz i zwiedzaj

Gazeta w Choroszczy na Facebooku

E-mail do redakcji

gazeta@choroszcz.pl

Kategorie


Biuro firmy KOBA w Choroszczy już otwarte!

Godziny otwarcia: Pn, Śr, Pt: 9:00-16:00

Wt, Czw: 11:00-18:00

Budżet Obywatelski 2016

Reklama

Wydarzy się wkrótce … i trochę później:

09.06.2015, 17:00 - Nordic Walking - Spacer po Zdrowie

10.06.2015, 19:00 - spektakl pt. „Mury zamiast mostów”

12.06.2015, 18:00 - X Jubileuszowy Koncert Uczniów Michała Szymczuka oraz klasy gitary klasycznej Piotra Koguta w Muzeum Wnętrz Pałacowych

13.06.2015 - odpust św. Antoniego

19-21.06.2015 - XXXIV Dni Choroszczy

20.06.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

04.07.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

18.07.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

08.08.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

09.08.2015 - XXVI Jarmark Dominikański

15.08.2015 - Dzień Wojska Polskiego

22.08.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

22.09.2015 - VI Jam Session w Stajni

05.09.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

06.09.2015 - XVI Dzień Ogórka w Kruszewie

19.09.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

03.10.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

17.10.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

23.10.2015 - Europejski Dzień Seniora

07.11.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

11.11.2015 - Święto Niepodległości

21.11.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

03.12.2015 - odbiór śmieci wielkogabarytowych z posesji w zabudowie jednorodzinnej w gminie Choroszcz

05.12.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

19.12.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u (Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

Poznaj Miejsko-Gminne Centrum Kultury I Sportu w Choroszczy – naszego wydawcę

Archiwum

Widzisz potrzebujących – zadzwoń