23 kw., 2012

Fantastycznie, interesująco, zabawnie…

Zamieszczony przez: admin w: EDUKACJA|KULTURA|OKIEM FOTOREPORTERA|REGION

Takie i podobne informacje zwrotne zostawia po każdym warsztacie młodzież uczestnicząca w projekcie edukacyjno-artystycznym „Chcę tu być z moją sztuką. Nagraj to!”. Jest nas piętnaścioro: dwanaścioro uczestników w wieku 14-16 lat i troje instruktorów – Bartek Tryzna (nagradzany filmowiec), Urszula Wróblewska (kulturoznawca) i Monika Tekielska (plastyk – grafik), koordynatorka projektu. Spotykamy się w co drugie sobotnie przedpołudnia, aby przez kilka godzin poznawać sztukę współczesną, być ze sobą i tworzyć w różnych miejscach Choroszczy. Mamy ku temu doskonałe warunki, dzięki opiece Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i dofinansowaniu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Poza tym przystępna metoda edukacyjna, jaką jest projekt, sprzyja naturalnemu przyswajaniu wiadomości, umiejętności i ogólnemu rozwojowi. Teoretyczną wiedzę zredukowaliśmy do niezbędnego minimum. Definiujemy kierunek sztuki współczesnej, w którego nurcie będziemy tworzyli i oglądamy na dużym ekranie szereg prac – inspiracji, stworzonych przez ciekawych artystów. Stawiamy na naukę poprzez odczuwanie, rozmowę, przez własne działania. Artystyczna aktywność twórcza ma naturę bardzo osobistą i delikatną. Nie znosi oceny. Wymaga szczególnego potraktowania, znalezienia metody praktycznej, aktywizującej, pozostawiającej przestrzeń do osobistych poszukiwań, wyzbytej lęku przed nietrafieniem w klucz, w jedną odpowiedź. Rolą nauczyciela jest więc pobudzanie do poszukiwań odważnych, osobistych rozwiązań i przede wszystkim towarzyszenie przy pracy.

 

Od początku nasz projekt jest tworzony przez młodzież. Zaczęło się równo rok temu, konsultacjami w domowym zaciszu. Kolejne „genialne” pomysły koordynatorki, bez ogródek filtrował brat – Wojtek Tekielski, gdy okazywało się, że są „do bani”, „lipne” lub delikatnie „nie tak”. Następna weryfikacja pomysłów na warsztaty to wrześniowa ankieta skierowana do 100 uczniów klas II i III, sprawdzająca zainteresowania i doświadczenia w zakresie zajęć artystycznych. Wyniki wskazywały jednogłośnie: młodzież chce opowiadać o swoim życiu wewnętrznym, rozterkach i problemach za pomocą działań artystycznych oraz chce tworzyć w przestrzeni otwartej, najlepiej blisko natury.

Z realizacją wystartowaliśmy w styczniu i podzieliliśmy obowiązki. Zaraz potem wspólne wyjazdy po odbiór zakupionej kamery do Media Markt (KFC, tylko przy okazji;) i po towar do Leroy Merlin. Przy okazji nauka papierkowych spraw. NIP-y, faktury, zaświadczenia, potwierdzenia, proformy, zamówienia… to dla Asi Dąbrowskiej, Ani Stanisławskiej i Gosi Borowskiej już nic strasznego. Prawda ;)? Po kolejnych warsztatach – następne listy zakupów – ostatnia dyktowana przez Anię Stanisławską, która najlepiej wie, co do malarstwa ściennego jest potrzebne. Wiele pracy mieliśmy przy organizacji happeningu. Na początku dużą odpowiedzialnością wykazał się Krzysiek Mieńko, który w towarzystwie koordynatorki wyruszył na rozmowę do dyrektora Szpitala Psychiatrycznego, aby uzyskać zgodę na przeprowadzenie akcji na jego terenie.

Następnie promocja. Ciężkie decyzje Ani i Gosi, kogo zapraszamy osobiście, gdzie wieszamy afisze i czy nazwisko pani dyrektorki przedszkola brzmi Lenkiewicz czy Lenczewska?  Wszystko udało się bez pomyłki, a dziewczyny odwiedziły osobiście z zaproszeniem księdza Andrzeja Bołbota z parafii prawosławnej, policjantów na komisariacie, straż pożarną, księży z parafii katolickiej, pana burmistrza, dyrekcję szkoły podstawowej i przedszkola (p. Lenczewska), Zespół Obsługi Szkół i innych.

Podczas samej akcji wszyscy byli bardzo aktywni i sympatyczni, jak Maciek Osiepski i Klaudia Wróbel, częstujący ciasteczkami i herbatą pacjentów i innych gości. Ola Jarocka  natomiast umilała czas grą na gitarze, dopóki ta nie rozstroiła się. Odpowiedzialnym za kontakt z instytucjami jest też Wojtek Tekielski, który wraz z pracownikami Muzeum Wnętrz Pałacowych zajmie się instalacją i podświetleniem rzeźb „Duchy parku”. Będą one atrakcją turystyczną 19 maja podczas Nocy Muzeów. Już dziś zapraszamy!

Poza tym po mistrzowsku spisuje się Agnieszka Skorulska, która rzetelnie i regularnie zamieszcza informacje na projektowym blogu www.ja-moja-sztuka.blogspot.com. Asia Dąbrowska służy swoją komórką, by rozprowadzać informacje między koordynatorką a młodzieżą. Paulina Raciborska i Agnieszka przygotowały filmy o land art. i body art. z przepiękną muzyką, a Małgosia Borowska umiejętnie uwiecznia lustrzanką nasze działania.

Choć nasz projekt nie jest szkolny, bo z założenia program „Równać szanse” promuje działania pozaszkolne i działamy pod auspicjami Miejsko-Gminnego Centrum Kultury, to przedstawiamy się jako młodzież choroszczańskiego gimnazjum, a koordynatorka jako jego nauczycielka. Promujemy tym samym siebie, naszą szkołę i Centrum Kultury, z którym zawiązujemy owocną, ścisłą współpracę.  Staramy się budować pozytywny wizerunek również innych instytucji np. szpitala podczas happeningu. Tu odnieśliśmy mały, wielki sukces medialny – promocję w regionie za pomocą TVP Białystok. Relację z akcji i wypowiedzi Oli Siwik, Ani Stanisławskiej i pani Moniki Tekielskiej można zobaczyć na stronie TVP Białystok / Obiektyw / Wideo / 10 marca / godz. 18:30 / minuta programu 15:33. Zapowiedzi happeningu widniały nie tylko na stronach lokalnych mediów, ale również na portalu www.bialystokonline.pl

Ponadto pragniemy, by nasze dzieła stanowiły dodatkowe atrakcje turystyczne. Najnowsze – „duchy parku”, czyli ażurowe, wielkie figury duchów Klemensa i Izabeli Branickich, Szpetnej Mańki (kochanki Branickiego), psa hetmana i innych przekazaliśmy dla Muzeum Wnętrz, aby były dodatkową atrakcją podczas Nocy Muzeów. Kolejne chcemy, by powstały na osiedlu bloków i na Orliku. Ale co to będzie, to na razie niespodzianka.

Taki jest cel naszych działań – sztuka współczesna i współpraca z różnymi środowiskami, aby uświadomić sobie, że w Choroszczy da się tworzyć sztukę w różnych miejscach i z różnymi ludźmi, a blokady są tylko w naszej mentalności i obawach o czyjeś negatywne opinie. Dlatego „Chcę tu być z moją sztuką. Nagraj to!”.

Serdecznie zapraszamy do śledzenia fotorelacji i opisów z naszych warsztatów na blogu ja-moja-sztuka.blogspot.com na naszym  profilu na FB i co jakiś czas w lokalnych mediach gazeta.choroszcz.pl i głoschoroszczy.pl Do tej pory mamy za sobą warsztaty: „Moja droga do kultury” (metafora rysunkowa), „Obraz dotyku” (fotografia cyfrowa), „Stanę się motylem, gdy mi dasz…” (body art., instalacja), „Drzewko szczęścia” (happening), „Łabędzie gniazdo” (land art., mandala), „Duchy parku” (rzeźba wire sculpture).

Monika Tekielska i Grupa Kreatywnej Młodzieży

 

Zapraszamy do dyskusji na profilu "Gazety..." na Facebooku o artykule pt. "Fantastycznie, interesująco, zabawnie…"

Orlik w Choroszczy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

BiKeR w Choroszczy

Poradnik Pasażera BKM

Rozkład linii Choroszcz – Pańki – Kruszewo

Komunikacja Miejska

POLONA.PL – Cyfrowa Biblioteka Narodowa

Ścieżka edukacyjna “Śladami powstania styczniowego – Choroszcz i okolice” – pobierz i zwiedzaj

Gazeta w Choroszczy na Facebooku

E-mail do redakcji

gazeta@choroszcz.pl

Kategorie


Biuro firmy KOBA w Choroszczy już otwarte!

Godziny otwarcia: Pn, Śr, Pt: 9:00-16:00

Wt, Czw: 11:00-18:00

Budżet Obywatelski 2016

Reklama

Wydarzy się wkrótce … i trochę później:

09.06.2015, 17:00 - Nordic Walking - Spacer po Zdrowie

10.06.2015, 19:00 - spektakl pt. „Mury zamiast mostów”

12.06.2015, 18:00 - X Jubileuszowy Koncert Uczniów Michała Szymczuka oraz klasy gitary klasycznej Piotra Koguta w Muzeum Wnętrz Pałacowych

13.06.2015 - odpust św. Antoniego

19-21.06.2015 - XXXIV Dni Choroszczy

20.06.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

04.07.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

18.07.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

08.08.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

09.08.2015 - XXVI Jarmark Dominikański

15.08.2015 - Dzień Wojska Polskiego

22.08.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

22.09.2015 - VI Jam Session w Stajni

05.09.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

06.09.2015 - XVI Dzień Ogórka w Kruszewie

19.09.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

03.10.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

17.10.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

23.10.2015 - Europejski Dzień Seniora

07.11.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

11.11.2015 - Święto Niepodległości

21.11.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

03.12.2015 - odbiór śmieci wielkogabarytowych z posesji w zabudowie jednorodzinnej w gminie Choroszcz

05.12.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

19.12.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u (Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

Poznaj Miejsko-Gminne Centrum Kultury I Sportu w Choroszczy – naszego wydawcę

Archiwum

Widzisz potrzebujących – zadzwoń