03 cze, 2012
Podsumowanie współpracy środowiskowej + fotorelacja
Zamieszczony przez: admin w: EDUKACJA
Sercem nie można służyć za pieniądze,
sercem służy się za darmo, bezinteresownie.
Ks. Kardynał Stefan Wyszyński
W środę 30 maja 2012 o 14:00 w murach Zespołu Szkół w Choroszczy rozbrzmiały pierwsze takty utworu na skrzypce. Uczeń kl. 3e, Paweł Jaźwiński, który go wykonał, powitał w ten sposób grono osób przybyłych na uroczystość podsumowania współpracy środowiskowej z choroszczańskimi seniorami. Gościliśmy między innymi, przedstawicielki Koła Emerytów i Rencistów Nr 15 w Choroszczy p. Irenę Sakowicz, p. Wandę Bobrowską i p. Annę Bekisz, dyrekcję Zespołu Szkół – panie Danutę Małyszko i Beatę Gawryluk, opiekuna SU pana Tomasza Perkowskiego, a także przedstawicielkę rodziców p. Ewę Szewczul. Najliczniejszą grupę stanowili w tym gronie, tegoroczni laureaci CERTYFIKATÓW MŁODEGO WOLONTARIUSZA, czyli uczniowie klas trzecich Publicznego Gimnazjum w Choroszczy, którym towarzyszyli, podejmujący w tym roku szkolnym współpracę, pierwszoklasiści oraz przedstawicielki klas drugich.
Miłym dla serc i ucha akcentem spotkania były piosenki w wykonaniu Patrycji Bąk z kl. 1e oraz Izabeli Zajkowskiej z kl. 1a, a także refleksyjny wiersz Czesława Miłosza zaprezentowany przez Beatę Polak z kl. 1e.
„By zapragnąć przyjaźni nie potrzebujesz wiele czasu, lecz sama przyjaźń jest owocem, który dojrzewa powoli”, to słowa Arystotelesa, jednego z największych filozofów greckich. Podjęta przez nas kilka lat temu decyzja o współpracy spowodowała, że w atmosferze wzajemnego szacunku i zrozumienia młodzież Publicznego Gimnazjum dojrzewała do wyzwań stawianych przed nimi stopniowo, z rozmysłem. Ich młodzieńczy zapał, spontaniczność i szczerość w kontaktach z seniorami stworzyła nić więzi międzypokoleniowej, której nie zastąpi nawet najlepsze lekarstwo na smutek, osamotnienie i nudę. Patrząc z perspektywy minionych lat możemy odnieść się do podejmowanych przez młodzież działań i powiedzieć, że właśnie dziś zbieramy dorodne owoce współpracy z seniorami. Doceniamy wartość rad nestorów naszego środowiska, szanujemy i pielęgnujemy wspomnienia, które przez kilka ostatnich lat nagromadziły się, nie tylko w przestronnych albumach fotograficznych, ale także w naszych sercach i umysłach, jako plon dotychczasowych spotkań.
Najważniejszym momentem tego dnia był sam akt wręczenia certyfikatów. Aż 34 osobom panie Irena Sakowicz i Beata Gawryluk złożyły gratulacje i uścisnęły dłoń chcąc wyrazić podziękowanie za owocną pracę wolontariacką. Przewodnicząca Koła, przekazała młodzieży słowa uznania oraz życzenia dalszych sukcesów w podejmowanych wyzwaniach. Również pani dyrektor Danuta Małyszko, dołączając się do życzeń, pogratulowała pomysłowości w realizowanych przedsięwzięciach i zachęciła uczniów do kontynuowania pasji, które pojawiły się podczas dotychczasowych działań.
Niemal każdy z wyróżnionych uczniów stawiał swoje pierwsze kroki w pracy na rzecz innych właśnie podczas współpracy środowiskowej, aby to docenić, jako kolejne zabrały głos uczennice klasy 3b Kamila Jabłońska i Ewelina Szczurak, które w imieniu laureatów podziękowały za szczególną lekcję życia oraz przekazały seniorom wypływające z głębi serca własne refleksje, nawiązujące do przyjaźni, jaką zaowocowała ich współpraca z członkami Koła Emerytów i Rencistów Nr 15. Wszak, mówiąc słowami polskiej literatki Aldony Różanek: „Gdzie prostota i szczerość, tam kwitnie przyjaźń i radość.”
Dziękując miłym gościom za przybycie, a gimnazjalistom za ich trud, zaprosiliśmy wszystkich zgromadzonych na słodki poczęstunek, podczas którego nie było końca rozmowom, refleksjom i wspomnieniom.
Opiekunowie Koła Współpracy Środowiskowej
Małgorzata Łotowska i Anna Kozłowska