Kosze z darami ziemi złożone u stóp ołtarza oraz modlitwa dziękczynna za obfite plony – Kościół w Choroszczy obchodził dziś (30 sierpnia) dożynki parafialne. Po mszy – na Błoniach Jana Pawła II – odbył się rodzinny festyn, będący jednocześnie pożegnaniem wakacji.
Święto Dziękczynienia (zwane dożynkami) to tradycyjna uroczystość, w trakcie której parafianie dziękują Bogu za błogosławieństwo w czasie minionego roku. Obecnie jest to nie tylko dziękczynienie za płody pól, lecz również – sadów, ogrodów i przydomowych ogródków. W uroczystość włączają się również firmy zajmujące się przetwarzaniem żywności, np. piekarnie i masarnie.
Tradycyjnie, mszę św. o godz. 11.00 otworzyła procesja wiernych z poszczególnych miejscowości oraz rejonów Choroszczy, którzy nieśli kosze z symbolicznymi darami. Parafianie składali je na ręce gospodarza parafii w Choroszczy, Ks. Proboszcza Leszka Struka. Znalazły się wśród nich m. in.: owoce, kwiaty, zboża, chleby, wędliny, miody i słodycze. Dary zostały ustawione wokół ołtarza i stanowiły piękną ozdobę kościoła.
Kazanie podczas Święta Dziękczynienia wygłosił ks. Wojciech Wojtach, który w przeszłości pracował w naszej parafii jako wikariusz, zaś obecnie posługuje na misjach w Argentynie. „Wdzięczność jest wyzwoleniem z najstraszliwszego niewolnictwa – z samowystarczalności. Straszne jest, gdy człowiek nie potrzebuje już nikogo: ani drugiego człowieka, ani Pana Boga. Straszne jest, gdy człowiek nie umie dziękować” – mówił podczas kazania ks. Wojciech Wojtach.
Po mszy św. na Błoniach Jana Pawła II (za kościołem) odbył się parafialny festyn. Wszyscy, którzy przybyli mogli spróbować ciast upieczonych przez parafian oraz spróbować firmowej kaszanki z grilla. Pogoda dopisała, więc na błoniach pojawiło się wielu mieszkańców Choroszczy i okolic, którzy nie tylko raczyli się znakomitym jedzeniem, ale też mogli wysłuchać występów muzycznych, o które zadbało Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Choroszczy. Tego dnia wystąpiły m. in. Klepaczanki oraz popularny zespół Nervovohooży.
Święto Dziękczynienia w Choroszczy staje się wyjątkowo piękną tradycją, która pokazuje, że mieszkańcy potrafią okazywać wdzięczność za dary ziemi oraz chcą integrować się – dosłownie i w przenośni – wokół wspólnego stołu. (IH)
Zobacz galerię zdjęć z dożynek (foto: Izolda Hukałowicz):