07 wrz, 2009
X Dzień Ogórka w Kruszewie. Relacja+foto+video
Zamieszczony przez: admin w: KRONIKA WIEJSKA|KULTURA|MIASTO I GMINA
Raz w roku do Kruszewa zjeżdżają z całej Polski wszyscy miłośnicy ogórków. Dodajmy – najlepszych ogórków na Podlasiu, a może i w całej Polsce. Ogórkowe święto w pierwszą niedzielę września stało się już tradycją. Tym razem Ogólnopolski Dzień Ogórka odbył się już po raz dziesiąty – 6 września na placu przed Szkołą Podstawową w Kruszewie.
Jubileuszowy Dzień Ogórka przebiegał zgodnie z ukształtowanym przez tradycję schematem. Na początku była więc msza święta w intencji plantatorów ogórków, w trakcie której mogliśmy się dowiedzieć o niezwykłych zaletach tych wspaniałych roślin z rodziny dyniowatych. Było uroczyste otwarcie imprezy okraszone występami miejscowych zespołów folklorystycznych – Narwianek i Klepaczanek – które sławiły muzyką wyjątkowość kruszewskich ogórków. Śpiewaczki ludowe pouczały gości słowami piosenki: „Jedz ogórki, będziesz zdrowy tak jak byk. Gdy ogórka dzisiaj zjesz, będziesz wiedział, czego chcesz”. Trudno się z tym nie zgodzić.
Tradycyjnie łąkę przed Szkołą Podstawową w Kruszewie zapełniły dziesiątki straganów ze swojskim jedzeniem: chlebem, wędlinami, miodami, ciastem, babką ziemniaczaną, smalcem, no, i – oczywiście – ogórkami. Co zrozumiałe, cieszyły się one gigantycznym powodzeniem. Goście kupowali całe wiaderka i słoje ogórków kwaszonych wedle miejscowej receptury, przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Niektórzy dali się też skusić na talerz zupy ogórkowej ugotowanej w specjalnym kotle. Co ważne – była to zupa przyrządzona przez miejscowe gospodynie z „prawdziwych” kruszewskich ogórków, a nie – zupka instant fundowana przez sponsorów. A więc – samo zdrowie.
O zdrowie mogli też zadbać ci wszyscy, którzy zgłosili się do punktu medycznego. Tam bezpłatnie mierzono ciśnienie oraz dokonywano pomiaru cukru i cholesterolu we krwi.
Oprócz swojskiego jadła na straganach w Kruszewie królowały wyroby rękodzielnicze: ceramiczne figurki, rzeźby, dywaniki, torby, biżuteria i świece. Pojawili się też handlujący zabawkami, kosmetykami, usługami bankowymi, a nawet… elementami do budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. Słowem: każdy znalazł coś dla siebie.
Na stałe w krajobraz kruszewskiej imprezy wpisały się konkursy, gry i zabawy z udziałem – jakżeby inaczej – ogórków. Dzieci rzeźbiły z nich figurki zwierząt i różnych postaci, a dorośli startowali w konkursie na najdłuższy i najdziwniejszy ogórek. Wśród laureatów znalazła się – podobnie jak rok temu – pani Janina Cieśluk, która zdobyła nagrody w obydwu kategoriach. Widać, pani Janina wynalazła patent na hodowlę niezwykłych okazów.
Na Dniu Ogórka w Kruszewie nie zabrakło też dobrej muzyki. Poza występami lokalnych zespołów folklorystycznych, koncerty dali również: Everlasting, Jowita Nikołajuk, Nervovoohoży, Skaner (gwiazda imprezy) oraz Diamentino.
Jak co roku, Dzień Ogórka w Kruszewie był imprezą ciekawą, „lekką” i rodzinną. Bez wielkich gwiazd muzycznych i bez przysłowiowej „pompy”, za to – dzięki ogórkowej tradycji – z charakterem nie do podrobienia. Tylko bowiem w Kruszewie może zabrzmieć nieco melancholijna ludowa przyśpiewka: „Lato już odchodzi, żegna dzisiaj nas. Już przemija ogórkowy piękny czas…”. A więc: do zobaczenia za rok! (IH)
Galeria zdjęć z Dnia Ogórka:
[cincopa 10500948]