05 gru, 2012

Gdzie jesteś Darczyńco?

Zamieszczony przez: admin w: KOMUNIKATY|KRAJ|STOWARZYSZENIA

Wolontariusze rejonu Choroszcz nie ustają w poszukiwaniach Darczyńców dla rodzin, którymi się opiekują. Na pomoc czeka jeszcze 8 rodzin. Nie zwlekaj i wybierz jedną z nich. Podaruj im radosne Święta.

Poniżej publikujemy opisy rodzin, które czekają na pomoc:

PDL – 1099- 023335  

Pani Bożena (48 l.) wraz z mężem Mirosławem (49 l.) wychowuje sześcioro dzieci: Sylwię (22 l.), Karolinę(17 l.) – uczennicę liceum, Andrzeja(13 l.), Natalię (9 l.), Ewę (7 l.) – uczniów szkoły podstawowej oraz Julię (5 l.) uczennicę zerówki.

Sytuacja rodziny pogorszyła się osiem lat temu, gdy pan Mirosław musiał przejść poważną operację kręgosłupa. Od tej pory nie jest w stanie pełnić wszystkich obowiązków w gospodarstwie i wykonywać ciężkich prac.

Rodzina utrzymuje się głównie ze swojej pracy w rolnictwie (sprzedaży mleka), pensji pracującej córki oraz zasiłków co daje 4270 zł. Odliczając koszty mieszkania oraz leków pana Mirosława dochód na osobę w rodzinie wynosi 449 zł, co w przypadku tak dużej rodziny nie jest wystarczające. Do tego dochodzą jeszcze koszty dojazdów Karoliny do szkoły średniej.

Rodzina najbardziej potrzebuje żywności oraz ciepłych butów dla Andrzeja i kurtki dla Natalii.

PDL – 1099 – 023366 

Pani Anna (40 l.) wraz z mężem Andrzejem (46 l.) wychowują pięcioro dzieci: Piotra (15 l.) i Kamilę (13 l.) – uczęszczających do gimnazjum, Adama (11 l.) i Franciszka (10 l.) uczących się w ostatnich klasach szkoły podstawowej oraz Jana (4 l.). Cała siódemka tworzy ciepłą, zżytą rodzinę.

Pan Andrzej nie ma stałej posady – pracuje jedynie dorywczo jako budowlaniec. Zaś pani Anna, na co dzień, zajmuje się domem i dziećmi. Nie może podjąć żadnej pracy, bowiem najmłodszy syn – Jaś wymaga stałej opieki z jej strony (chłopiec posiada orzeczenie o niepełnosprawności). Ogólne warunki mieszkaniowe są złe. Rodzice z dziećmi zajmują stary, nadający się do remontu i zdecydowanie za ciasny dla nich dom, w którym brak jest bieżącej wody, wydzielonej kuchni i łazienki. Życie siedmioosobowej rodziny toczy się na przestrzeni jedynie dwóch pomieszczeń.

Na dochód rodziny składa się pensja pana Andrzeja, zasiłek rodzinny oraz stypendia naukowe dla dzieci uczęszczających do szkoły. W związku z niepełnosprawnością Jasia przyznano im zasiłek i świadczenie pielęgnacyjne, które w znacznym stopniu pochłaniają koszty związane z opieką i jego leczeniem. Łączny dochód rodziny wystarczy jedynie na opłacenie rachunków oraz podstawowe potrzeby. Po odliczeniu wydatków dochód w przeliczeniu na jedną osobę wynosi 380 zł miesięcznie.

Rodzina potrzebuje przede wszystkim żywności, środków czystości i plecaków z przyborami szkolnymi dla dzieci.

PDL – 1099 – 023276

Pani Mariola (29 l.) wraz ze swoim konkubentem panem Grzegorzem (27 l.) wychowują dwójkę dzieci – Dawida (14 miesięcy) oraz Urszulę (10 l.) uczennicę szkoły podstawowej.

Mieszkają w domu czterorodzinnym, prowadząc oddzielne gospodarstwo domowe. Ich ciężka sytuacja zaczęła się od narodzin syna Dawida. Obecnie pani Mariola opiekująca się niemowlakiem nie może podjąć pracy. Pan Grzegorz pracuje dorywczo, ale wciąż szuka stałej pracy.

Na dochód rodziny składa się pensja pana Grzegorza z pracy dorywczej oraz zasiłek z ośrodka pomocy społecznej. Łączny dochód rodziny wynosi 1160 zł. Rodzina zalega za 4 miesiące z opłatą za światło. Do tego dostała wypowiedzenie z obecnego miejsca zamieszkania. Po odliczeniu wydatków na jedną osobę zostaje 290 zł.

Rodzina prosi najbardziej o żywność, pampersy dla młodszego syna i środki czystości.

PDL – 1099- 024175

Pani Anna (20 l.) i pan Tomasz (24 l.) wychowują wspólnie trzymiesięcznego syna Jana. Para bardzo cieszy się z kilkumiesięcznego synka pomimo trudnych warunków finansowych.

Przyczyną trudnej sytuacji rodziny jest bezrobocie pana Tomasza, który pozostaje bez pracy od trzech miesięcy. Pani Anna nie może podjąć aktywności zawodowej, ze względu na stałą opiekę nad dzieckiem.

Rodzina mieszka w niedużym, wynajmowanym, dwupokojowym mieszkaniu. Trudno jest mówić o jakimkolwiek dochodzie rodziny, ponieważ obecnie jest to jedynie zasiłek macierzyński przyznany pani Annie, który w jej przypadku wynosi 120 złotych. W przeliczeniu na jedną osobę, w rodzinie dochód wynosi 40 zł, jednak całość tej kwoty jest przeznaczona na wydatki związane z utrzymaniem dziecka. W opłaceniu czynszu i wydatków na podstawowe potrzeby pani Anny i pana Tomasza pomaga obecnie najbliższa rodzina, jednak dla obojga młodych rodziców jest to sytuacja bardzo przygnębiająca. Pomimo tego nie poddają się, pan Tomasz aktywnie poszukuje różnych ofert pracy. Niestety są to prace krótkotrwałe (tymczasowe) takie jak roznoszenie ulotek.

Rodzina najbardziej potrzebuje żywności, odzieży oraz pieluch dla syna Jana.

 

PDL – 1099 – 027445

Pani Iwona (39 l.) wspólnie z mężem panem Jarosławem (37 l.) wychowują trójkę dzieci: Kornelię (20 l.) – uczennicę ostatniej klasy technikum zawodowego, poszukującą pracy, Dagmarę (13 l.) uczennicę gimnazjum oraz Kordiana (3 l.).

W trudnej sytuacji rodzina znalazła się półtora roku temu kiedy to głowa rodziny – pan Jarosław zaczął chorować poważnie na serce, co uniemożliwia mu podjęcie jakiejkolwiek pracy. W jednym momencie nałożyły się na siebie trzy choroby: kardiomiopatia, arytmia i niewydolność serca II stopnia. Dodatkowe pogorszenie sytuacji materialnej nastąpiło kilka miesięcy temu, kiedy zachorowała pani Iwona, która zarobione z działalności gospodarczej pieniądze musiała wydać na swoje leczenie. Przez to nie ma teraz funduszy na ponowne wznowienie działalności, która była źródłem jej dochodu.

Pięcioosobowa rodzina mieszka w drewnianym niewykończonym domu (4 pokoje i kuchnia). Utrudnieniem w funkcjonowaniu jest też brak łazienki w domu. Ponadto rodzina opiekuje się schorowanym dziadkiem, który prowadzi oddzielne gospodarstwo (ma własną rentę, z której się utrzymuje). Na dochód rodziny składa się renta chorobowa pana Jarosława oraz zasiłek rodzinny na dzieci (910 zł). Po odliczeniu opłat za mieszkanie i zakupieniu leków dla pana Jarosława pozostaje 78 zł na osobę.

Rodzina nie chciała wiele dla siebie. Mówiła, że stara się zaspokajać swoje najpilniejsze potrzeby. Pani Iwona jako najważniejsze z nich wymieniła pościel i odzież dla dzieci. Rodzina bardzo by się ucieszyła też z żywności, która pomoże pani Iwonie przygotować święta rodzinie.

 

PDL – 1099 – 026551

Pani Ewa (38 l.) oraz pan Jerzy (39 l.) wychowują sześcioro dzieci: Mateusza (20 l. – studenta, poszukującego też dorywczej pracy, żeby wspomóc rodzinny budżet), Karolinę (17 l. – uczennicę szkoły średniej), Grzegorza (10 l. – ucznia szkoły podstawowej), Gabrielę (8 l. – uczennicę szkoły podstawowej), uczęszczającą do zerówki Weronikę (5 l.) oraz Wiktora (3 l.).

Przyczyną trudnej sytuacji rodziny jest niski dochód, który nie wystarcza na zaspokojenie podstawowych potrzeb rodziny. Jedynym żywicielem rodziny jest pan Jerzy. Pani Ewa i najstarszy syn szukają pracy, żeby wesprzeć rodzinny budżet.

Rodzina utrzymuje się głównie z zarobków pana Jerzego, alimentów przyznanych na Mateusza i Karolinę oraz zasiłku rodzinnego. Po odliczeniu wydatków dochód na jedną osobę wynosi 240 zł.

Najważniejszymi potrzebami dla rodziny są w tej chwili odzież dla dzieci, a także żywność i środki czystości.

 

PDL – 1099 – 010428

Pani Beata (39 l.) i pan Andrzej (39 l.) mają czwórkę zdolnych dzieci: Elizę (15 l.) uczennicę III klasy gimnazjum, Kingę (13 l.) uczennicę I klasy gimnazjum, Karolinę (9 l.) uczennicę szkoły podstawowej i Oliwię (3 l.). Dziewczynki są ze sobą bardzo zżyte. Razem mieszka jeszcze kotek, do którego Oliwia jest bardzo przywiązana. Karolina wydaje się być otwartą i ciepłą osobą, a Kinga i Eliza bardzo skromne.

Przyczyną ciężkiej sytuacji materialnej są niskie dochody rodziny, wynikające z braku stałej pracy głowy rodziny. Pan Andrzej pracuje dorywczo. Stałą pracę ma tylko pani Beata. Podczas jej nieobecności w domu, Oliwią opiekuje się Babcia. Rodzina żyje bardzo skromnie.

Rodzina mieszka w drewnianym domu bez łazienki. Utrzymuje się z dwóch pensji (2400 zł) i zasiłków rodzinnych (501 zł). Łącznie dochód w przeliczeniu na jedną osobę wynosi 433 zł (po odliczeniu wydatków na mieszkanie).

Rodzina prosi o sprawną, niekoniecznie nową pralkę wirową. Stara zaczyna pomału się psuć. Pani Beata będzie również wdzięczna za pościel i koc.

 

PDL – 1099 – 023277

Pani Wanda (55 l.) samotnie wychowuje Jakuba (11 l.) ucznia szkoły podstawowej. Mieszkają też ze starszym synem Mariuszem (23 l.), który pracujące dorywczo. Mąż pani Wandy – Zenon (60 l.) ze względu na problemy z alkoholem, trafił do aresztu za jazdę pod wpływem alkoholu.

Trudna sytuacja w rodzinie zaczęła się 2 lata temu, gdy mąż pani Wandy trafił do aresztu śledczego. Był on jedynym żywicielem rodziny. Dodatkowym utrudnieniem jest choroba pani Wandy i konieczność dojazdu, które uniemożliwiają jej podjęcie jakiejkolwiek pracy. Pani Wanda prowadzi ogród za domem, gdzie sadzi podstawowe warzywa i owoce. To ułatwia im egzystencję, bo mają gotowy prowiant w okresie jesienno – zimowym. Wsparciem finansowym dla pani Wandy jest dorywcza praca syna Mariusza.

Rodzina dzieli dom z teściową pani Wandy, jednakże prowadzą oddzielne gospodarstwo domowe. Zajmują łącznie dwa pomieszczenia, bez łazienki. Obecnie rodzina utrzymuje się z zasiłku rodzinnego oraz dorywczej pracy Mariusza starszego syna pani Wandy (ok. 569 zł miesięcznie). Po odliczeniu opłat za mieszkanie dochód rodziny na jednego członka wynosi 126 zł.

Rodzina prosi o jedzenie, kołdrę oraz biurko z krzesłem do odrabiania lekcji dla Jakuba.

 

Rodzinę można wybrać na stronie: www.szlachetnapaczka.pl

Finał akcji już w najbliższy weekend 8 – 9 grudnia.

Zapraszamy do dyskusji na profilu "Gazety..." na Facebooku o artykule pt. "Gdzie jesteś Darczyńco?"

Orlik w Choroszczy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

BiKeR w Choroszczy

Poradnik Pasażera BKM

Rozkład linii Choroszcz – Pańki – Kruszewo

Komunikacja Miejska

POLONA.PL – Cyfrowa Biblioteka Narodowa

Ścieżka edukacyjna “Śladami powstania styczniowego – Choroszcz i okolice” – pobierz i zwiedzaj

Gazeta w Choroszczy na Facebooku

E-mail do redakcji

gazeta@choroszcz.pl

Kategorie


Biuro firmy KOBA w Choroszczy już otwarte!

Godziny otwarcia: Pn, Śr, Pt: 9:00-16:00

Wt, Czw: 11:00-18:00

Budżet Obywatelski 2016

Reklama

Wydarzy się wkrótce … i trochę później:

09.06.2015, 17:00 - Nordic Walking - Spacer po Zdrowie

10.06.2015, 19:00 - spektakl pt. „Mury zamiast mostów”

12.06.2015, 18:00 - X Jubileuszowy Koncert Uczniów Michała Szymczuka oraz klasy gitary klasycznej Piotra Koguta w Muzeum Wnętrz Pałacowych

13.06.2015 - odpust św. Antoniego

19-21.06.2015 - XXXIV Dni Choroszczy

20.06.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

04.07.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

18.07.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

08.08.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

09.08.2015 - XXVI Jarmark Dominikański

15.08.2015 - Dzień Wojska Polskiego

22.08.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

22.09.2015 - VI Jam Session w Stajni

05.09.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

06.09.2015 - XVI Dzień Ogórka w Kruszewie

19.09.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

03.10.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

17.10.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

23.10.2015 - Europejski Dzień Seniora

07.11.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

11.11.2015 - Święto Niepodległości

21.11.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

03.12.2015 - odbiór śmieci wielkogabarytowych z posesji w zabudowie jednorodzinnej w gminie Choroszcz

05.12.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

19.12.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u (Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

Poznaj Miejsko-Gminne Centrum Kultury I Sportu w Choroszczy – naszego wydawcę

Archiwum

Widzisz potrzebujących – zadzwoń