15 maj, 2013
Festiwal Smaków Jednego Boga – 18 maja w Kruszynianach
Zamieszczony przez: admin w: KULTURA
Zaczęło się siedem lat temu w małej wsi Kruszyniany. Mieszkający tam polscy Tatarzy zaprosili do siebie sąsiadów na wiosenne święto Sabantuj ( święto Pługa ). Potem, każdego roku gości było coraz więcej. Tatarskie tradycje, zwyczaje i tatarska kuchnia przyciągały już nie tylko sąsiadów, ale i turystów z całej Polski. Gospodarze wpadli więc na pomysł, by radosne, wiosenne świętowanie nabrało wielokulturowego charakteru. Dlatego w tym roku będzie to ‘Festiwal Smaków Jednego Boga”. Przyjadą przedstawiciele innych narodowości i innych religii. Będzie wspólna modlitwa i wspólna zabawa. Dużo muzyki sztuki i tradycji w wielokulturowym wydaniu – tatarskim, białoruskim, ukraińskim, podlaskim, żydowskim, cygańskim, a nawet indonezyjskim.
Od zawsze wiadomo, że do serca najlepiej jest trafić przez żołądek – stąd też na Sabantuj nie może zabraknąć dobrego jedzenia. Będą nie tylko degustacje, ale i kulinarne warsztaty, konkursy. Festiwal zakończy się wielkim, wspólnym gotowaniem pierogów. Potem będzie już tylko wielkie jedzenie. A wiadomo przecież, że gdzie jak gdzie, ale na wschodni kresach Polski pierogi są najlepsze. W dodatku jaki wybór – kibiny, pieremiacze, jeczpoczmaki.
Myślę, że potrzebujemy od czasu do czasu przypomnienia że my mieszkańcy tego regionu jesteśmy wspaniałą, różnorodną jednością. Że ta nasza wielokulturowość jest cudowna, a takie spotkanie ze wspólna modlitwą i radosnym biesiadowaniem to zastrzyk dobrej, bardzo pozytywnej energii. – mówi Dżenneta Bogdanowicz z gospodarstwa agroturystycznego Tatarska Jurta w Kruszynianach. Gospodarstwo to jest jednym z organizatorów festiwalu wspólnie z Regionalnym Centrum Kultury Tatarskiej oraz Muzułmańską Gminą Wyznaniową w Kruszynianach.
Festiwal Smaków Jednego Boga wpisuje się w kampanię społeczną wojewody podlaskiego „Różnorodna jedność”. Kampania uczy szacunku i tolerancji dla innych religii, kultur i narodowości. Ruszyła na początku tego roku, a skierowana jest do dzieci i młodzieży.
Program festiwalu:
11.30 przed meczetem w Kruszynianach
– Azan – wezwanie do wspólnej modlitwy
– Wieloreligijna modlitwa o pokój i sprawiedliwość na świecie
– Posadzenie lipy jako symbolu ponad 330-letnij historii polskich Tatarów.
– Meczet i Mizar w Kruszynianach – uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy z okazji nadania im statusu Pomników Historii
14.00 na terenie Tatarskiej Jurty
-Występy zespołów, między innymi: Kapela Jankiela, Buńczuk, Rozśpiewany Gródek, Skowronki, Zaranica, Czeremszyna; korowód obrzędowy;
– Pokazy Ułanów; pokazy łuczników konnych; pokazy łucznictwa archaicznego;
– Warsztaty pisania ikon
– Prezentacje tradycji mniejszości narodowych i etnicznych
– Warsztaty kuchni tatarskiej i indonezyjskiej
– Pokazy rzemiosła tradycyjnego
mat. org.