Tegoroczny Dzień Ogórka w Kruszewie przyciągnął w niedzielę 1 września wielu fanów regionalnych produktów a szczególnie ogórków z Kruszewa i okolic. Na kilkudziesięciu stoiskach można było znaleźć takie specjały, jak pieczywo z różnych rejonów Podlasia, różnorakie miody czy wędzone wędliny i kiełbasy. Miłośnicy rękodzieła też mogli znaleźć coś dla siebie, nie zabrakło zabawek, balonów i jarmarkowych lizaków. Na scenie w pięknych okolicznościach wkraczającej w jesień kruszewskiej przyrody koncertowały trzy zespoły ludowe, które od lat chronią lokalne dziedzictwo kulturowe – Jesienny Liść z Gródka, Klepaczanki i Narwianki. Podlaski humor przedstawiły – i to śpiewająco – Rybcie znad Biebrzy, a Nervovoohoży zapewnili solidną dawkę rockowej rozrywki. W finale brylował na scenie Jan Zieliński, a nad terenem imprezy dumnie powiewała flaga Kruszewa.
Wydarzenie rozpoczęła Msza Święta celebrowana przez ks. Bogusława Kieżela i ks. Jerzego Kraśnickiego, który wygłosił skierowaną do plantatorów i konsumentów homilię. Część rozrywkowo-koncertową otworzyli Adam Radłowski Sołtys Kruszewa i Jerzy Ułanowicz Burmistrz Choroszczy, gratulując wszystkim plantatorom owoców (a właściwie warzyw) ich pracy. Białostocki Oddział KRUS-u przygotował dla uczestników festynu konkursy i informacje, jak bezpiecznie pracować w rolnictwie. Natomiast Urząd Miejski zachęcał do skorzystania z badań profilaktycznych, w trakcie których można było zmierzyć poziom cukru we krwi, wysokość ciśnienia tętniczego oraz zmierzyć poziom cholesterolu. Ogółem z akcji skorzystało 218 osób.
Nie zabrakło sensacyjnych konkursów z ogórkiem w roli głównej. Kamil Bruszewski popełnił zwycięski wiersz Kruszewski ogórek. Najcelniej zielonym pociskiem biodegradowalnym rzucał Adam Osipiuk. Najsmaczniejszą sałatkę z ogórków przygotowała Katarzyna Kruszewska, a najciekawszy przepis na potrawę (sorbet ogórkowy z czekoladą) przedstawiła Maria Jadwiga Markowska. Wśród dorosłych twórców ekologicznych artystycznych instalacji przestrzennych triumfowała Eugenia Konopko z dziełem Ikebana na stół. Wśród młodzieżowych stroików jury laur zwycięstwa przyznało Domkowi Julii Czajkowskiej, a wśród najmłodszych artystów grand prix zdobyła Oliwia Wąchocka, autorka niezwykłego Ogórkowego rekina. Opiekę artystyczną nad konkursami plastycznymi sprawowała Monika Tekielska – artystka plastyk prowadząca od września do czerwca w choroszczańskim Centrum Kultury zajęcia Kolorki Moniki dla młodzieży i dzieci (od 7 lat).
Najcięższy ogórek syjamski urósł na plantacji Janiny Cieśluk – okaz ważył aż 2.03 kg. Najdziwniejszy zielony skarb nadnarwiański zgłosiła Genowefa Trypuz, a aż 53 centymetrowy okaz wyhodował Jerzy Sokół. Nie brakowało śmiałków do konkursu karaoke – wszystkich wyróżniono upominkami z płytami Chóru Miejskiego włącznie. W konkursie przeciągania liny bezkonkurencyjna okazała się reprezentacja Śliwna. Dodajmy, że nagrody ufundowali: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Urząd Miejski w Choroszczy, Sklep Uniwersalny Mieczysław Frankowski i Miejsko-Gminne Centrum Kultury. Sponsorami wydarzenia byli także: Bank Spółdzielczy w Białymstoku Oddział w Choroszczy i Marka Żubr. Oczywiście nie byłoby Dnia Ogórka bez ogromnego zaangażowania i pracy wielu mieszkańców Kruszewa i okolic oraz całej społeczności OSP i Szkoły Podstawowej w Kruszewie.
Wszystkich, którzy już tęsknią za niepowtarzalną atmosferą festynu w Kruszewie, zapraszamy na XV Ogólnopolski Dzień Ogórka 7 września 2014!
WJC, fot. M-GCK: PW, PP