13 wrz, 2013
Bezpłatne szczepienia dla senorów przeciw grypie sezonowej od 16 września
Zamieszczony przez: admin w: MIASTO I GMINA|ZDROWIE
W ramach ochrony zdrowia mieszkańców gminy Choroszcz informujemy, iż od poniedziałku 16 września 2013 roku rozpoczynają się bezpłatne szczepienia przeciw grypie sezonowej. Zaszczepienie dotyczyć będzie tylko mieszkańców zameldowanych na stałe na terenie Gminy Choroszcz, którzy w dniu szczepienia ukończyli 65 lat i zgłoszą się w pierwszej kolejności na szczepienia. Szczepienia prowadzić będą: NZPOZ „Duo-Med” w Złotorii (Złotoria 132) i w Konowałach, NZPOZ „Medicus’’ z Choroszczy (ul. Mickiewicza 21), oraz Przychodnia Lekarska „LORANTHUS” z Białegostoku (przy ul. Nowosielskiej 34).
Osoby, które chcą skorzystać z bezpłatnego szczepienia, spełniają warunek ukończenia 65 lat, są zameldowane na stałe na terenie gminy Choroszcz, a nie są zapisane do ww. przychodni lekarskich, zobowiązane są do dostarczenia badania od lekarza rodzinnego z przychodni, do której należą.
UWAGA! Ilość szczepionek jest ograniczona do wyczerpania zapasów. Więcej informacji pod numerem telefonu 85 7132224 Urzędu Miejskiego w Choroszczy. Zapraszamy.
WW
Informacja dotycząca sezonu grypowego 2013/2014
Szczepionki przeciw grypie na najbliższy sezon grypowy 2013/2014 dopuszczone zostały do obrotu.
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH przypomina, że sezonie 2012/2013 prawie 3 mln Polaków zachorowało na grypę. Liczba zachorowań była aż trzykrotnie wyższa niż w poprzednim sezonie grypowym. Wśród chorych ponad 1,3 mln stanowiły dzieci w wieku do 14 lat.
Wiele osób wciąż traktuje grypę jako chorobę niegroźną, nie zdając sobie sprawy z jej konsekwencji, szczególnie powikłań pogrypowych. Na powikłania pogrypowe najbardziej narażone są małe dzieci, seniorzy a także osoby cierpiące na przewlekłe choroby układów oddechowego i sercowo-naczyniowego.
Szczepienie przeciwko grypie to pojedyncza dawka szczepionki. Najlepszym okresem na przyjęcie szczepienia jest okres jesienny. Preparat działa dwa tygodnie po podaniu i chroni osobę zaszczepioną przez cały okres jesienno-zimowy.
Grypy nie można lekceważyć, jej nie wyleczenie powoduje wiele groźnych skutków ubocznych, czasami prowadzących do śmierci. Dlatego warto się zaszczepić, a jeśli dopadnie nas wirus grypy, udajmy się do lekarza pierwszego kontaktu, który najlepiej pomoże nam w przypadku zachorowania.
Podlaski Państwowy
Wojewódzki Inspektor Sanitarny
w Białymstoku
Elżbieta Abramowicz