Biblioteka Publiczna w Choroszczy zakupiła nowe książki. Wśród czytelniczych nowości znajdują się m.in. „Fikołki na trzepaku” Małgorzaty Kalicińskiej oraz „Rewers” Andrzeja Barta. Można już je wypożyczać. Co jeszcze proponuje miejska biblioteka? Przeczytajcie.
Asne Seierstad:
Księgarz z Kabulu
Warszawa 2009
Wydawnictwo W.A.B., 308 stron
„Księgarz z Kabulu” to wspaniała, świetnie napisana książka o życiu Afgańczyków przed i w czasie okupacji Talibów. Autorka opisuje afgańskie życie “od kuchni”, ukazuje najskrytsze myśli i sekrety rodziny Sułtana, jego walkę z władzami. Z drugiej strony książka jest niezbitym dowodem na to, że w świecie islamu władzę dzierżą mężczyźni, a kobiety są ich służącymi i są po to, aby rodzić im dzieci. Rewelacyjny sposób, w jaki książka została napisana, sprawia, że przenosimy się do tego dla nas “innego” świata; tak jak afgańskie kobiety zmagamy się z codziennymi przeciwnościami losu, obserwujemy świat przez burkę, stajemy się niewolnicami tradycji. Lektura książek takich jak ta, to niesamowite przeżycie dla wszystkich, którzy interesują się tym krajem, jego tradycjami i historią. To podróż, którą każdy z nas może odbyć, przerzucając kolejne kartki książki.
Małgorzata Kalicińska:
Fikołki na trzepaku
Poznań 2009
Wydawnictwo Zysk i S-ka, 332 strony
„Fikołki na trzepaku” to zbiór literackich pocztówek z dzieciństwa. Zapamiętane i zatrzymane w kadrze pamięci podwórko, szkoła, wakacje i życie rodzinne. Ta pamięć jest utkana ze szczegółów – kolorów, kształtów, zapachów smaków i zdarzeń. W miarę możliwości widziana oczami i umysłem dziecka – spisywana bez komentarza „mnie” (autorki) dzisiejszej. Jest tu klimat domu, zwykłej podstawówki na Kępie, przyjęcia u dziadków, zapach wsi białostockiej podczas żniw i zacisze bezpiecznego podwórka… Znaleźć tu można też muzykę z dawnych lat – nazwiska wykonawców, zespoły, aktorów i aktorek – czyli ówczesnych gwiazd. Patchwork ze wspomnień z naszych najmłodszych lat jakże innych niż dzisiejsze dzieciństwo naszych dzieci i wnuków.
Andrzej Bart:
Rewers
Warszawa 2009
Wydawnictwo W.A.B., 167 stron
Warszawa, początek lat 50. dwudziestego wieku. Redaktorka poezji Sabina, która nigdy jeszcze nie całowała się z chłopakiem, ogląda w kinie pochód uśmiechniętych i muskularnych sportowców Związku Radzieckiego. Pół wieku później pani Sabina na warszawskim Okęciu czeka na samolot z Nowego Jorku, którym przyleci jej syn Marek. Sabina mieszka z matką i babcią. W tej samej kamienicy, na ostatnim piętrze, pracownię ma Arkadek, jej młodszy brat, socrealistyczny malarz. Ojciec zginął podczas nalotu, ją i brata matka zamknęła w piwnicy, aby nie brali udziału w powstaniu. Staropanieństwo Sabiny budzi w domu coraz większy niepokój. Ona zaś skrycie podkochuje się w dyrektorze Barskim, swoim szefie. W końcu zjawia się adorator idealny. Przystojny, szarmancki, czytający w jej myślach i chcący się żenić. Przedtem jednak prosi, by młoda narzeczona wyświadczyła mu pewną przysługę. Na piśmie. A właściwie, żeby wyświadczała ją raz na tydzień…
Rewers to powieść inteligentna i przewrotna. Poczucie humoru Barta jest najwyższej próby.
Powieść Rewers oparta jest na scenariuszu filmu pod tym samym tytułem, zdobywcy nagrody głównej 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Obraz wyreżyserował Borys Lankosz, a główne role zagrali Agata Buzek, Marcin Dorociński, Krystyna Janda i Anna Polony.
Carolly Erickson:
Córka carycy
Katowice 2009
Wydawnictwo „Książnica”, 338 stron
„Córka Carycy” to upajająca powieść Carolly Erickson, zabierająca nas w czasy sprzed
rewolucji do Pałacu Zimowego, do podmoskiewskiej rezydencji cara Mikołaja II. Śledzimy tragiczne losy rodziny władcy uwięzionej na Syberii i rozkwitające uczucie jednej z carskich córek – Tani do młodego żołnierza. Co łączy ją z dynastią Romanowów? Co wspólnego ma młodziutka Tania z ubogą staruszką, a czasy tak odległe ze współczesnością? Warto przeczytać!
(oprac. Elżbieta Wróblewska, Biblioteka Publiczna w Choroszczy)
Chcesz dodać komentarz? Jak napiszesz tekst w formularzu, naciśnij brązowy przycisk poniżej:) Nie musisz wpisywać adresu e-mail.