06 cze, 2014
XXIII Zlot Jungów Ligi Morskiej i Rzecznej w Kołobrzegu
Tegoroczny XXIII ZLOT JUNGÓWLIGI MORSKIEJ I RZECZNEJ W KOŁOBRZEGU rozpoczął się 21 maja 2014 r. Przybyliśmy do Gdyni na Oksywie, by zaokrętować się na żaglowcu szkoleniowym Marynarki Wojennej ORP „Iskra” do godziny ósmej rano. Spotkał nas ten zaszczyt, ponieważ otrzymaliśmy wyróżnienie w konkursie ”Młodzież na Morzu” na najlepsze koło Ligi Morskiej i Rzecznej. Na okręcie wykonywaliśmy różne prace, ale w głównej mierze podziwialiśmy piękne widoki oraz bezmiar naszego Bałtyku. Pogoda nam sprzyjała, szybko nabraliśmy morskiego kolorytu. Jako że spaliśmy w różnych kubrykach, szybko się zintegrowaliśmy z resztą uczestników.
Rejs szybko minął. W piątek ok. 9.00 rano wpłynęliśmy do portu. Witali nas goście z oddziału kołobrzeskiego LMiR. Tego dnia czekał nas przemarsz do Regionalnego Centrum Kultury na otwarcie XXIII ZLOTU JUNGÓW w ramach Dni Kołobrzegu. Oprawę muzyczną zapewniała Orkiestra Reprezentacyjna Ligi Morskiej i Rzecznej w Wyszkowie. Punktem finalnym był rejs statkiem pasażerskim „Santa Maria” na Zachód Słońca. Dla nas „wilków morskich” była to tylko przejażdżka. Sobota należała do najpracowitszego dnia zlotu. Najpierw regaty „Smoczych Łodzi”, a potem zawody żeglarskie na ORP „Iskra”. Były trzy konkurencje: połączenie lin węzłami prostymi, utworzenie „słoneczka” z grubej liny, znajomość węzłów. Monika Korpacz, Kamila Sokół, Zuzanna Grądzka (uczennice klasy IV) oraz Jakub Krysiewicz (kl. VI) zajęli drugie miejsce. O godzinie 15.00 uroczyście otwarto sezon żeglarski 2014 w ,,Marinie Solnej”.
Odsłonięto Pamiątkowy Poler ,,Zasłużony dla Kołobrzeskiego Żeglarstwa ” oraz wręczono wyróżnienia, m.in. opiekunka SKLMiR w Kruszewie otrzymała medal z okazji 95 rocznicy powstania Ligi Morskiej i Rzecznej. Następnie na „Iskrze” odbył się otwarty Konkurs Piosenki Marynistycznej. Tutaj wszyscy zostali zwycięzcami. Możliwość wystąpienia przed publicznością na okręcie szkoleniowym Marynarki Wojennej była wyróżnieniem i nagrodą. Dziewczyny zaśpiewały szantę „Gdzie ta keja”. Po kolacji był czas wolny. Wszyscy udaliśmy się do „miasta”, na długi spacer. Oczywiście nie omieszkaliśmy pójść na plażę. Może nie było już gorąco, ale zamoczyliśmy nogi. Były harce, szukanie muszelek, kamieni itp. Czas szybko mijał. Na okręt wróciliśmy przed 22.00.
Następnego dnia, w niedzielę kończył się zlot, a także nasza przygoda. Rano ok. 7.00 było śniadanie, potem pakowanie się i robienie porządków. Później udaliśmy się Bazyliki Konkatedralnej na mszę. św. w intencji Ludzi Morza. Oprawa muzyczną zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Ligi Morskiej i Rzecznej w Wyszkowie. Później wszyscy poszliśmy Muzeum Oręża Polskiego, gdzie odbyło się zakończenie XXIII Międzynarodowego Zlotu Jungów Ligi Morskiej i Rzecznej. Otrzymaliśmy certyfikaty i drobne upominki. Uroczystość uświetnił koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Ligi Morskiej i Rzecznej w Wyszkowie. Na koniec w kręgu odśpiewaliśmy pieśń ,,Auld lang Syne” – znaną również jako Pieśń Pożegnalna.
Potem udaliśmy się na okręt na obiad. Przenieśliśmy bagaże do pomieszczenia szkolnego (na zaokrętowanie i rejs czekali następni uczestnicy), odprowadziliśmy młodzież z Gdańska i poszliśmy kupić pamiątki oraz popluskać się w morzu. Wróciliśmy jeszcze na okręt na kolację, by odjechać o 20.26 do Warszawy, a o 7.21 (spóźnienie 10 minut!) do Białegostoku. Nasza przygoda i podróż skończyła się o 10.30. I znowu marzymy, by spotkać się z „ISKRĄ”, może za rok.
Dorota Łukaszewicz
opiekunka Szkolnego Koła Ligi Morskiej i Rzecznej w Kruszewie