31 Gru, 2009

Jakie inwestycje planuje gmina w 2010 roku?

Zamieszczony przez: admin w: MIASTO I GMINA

W Choroszczy powstanie "orlik"Budżet gminy Choroszcz na 2010 rok został uchwalony. Część środków przeznaczonych zostanie na inwestycje w mieście i we wsiach. Najwięcej pieniędzy gmina wyda m.in. na budowę boisk sportowych (tzw. „orlika”) oraz budowę dróg na os. Jana Pawła II w Choroszczy.

Przyszłoroczne inwestycje w gminie Choroszcz pochłoną ponad 8 mln złotych. To o ponad 800 tys. więcej niż w 2009 roku. Jednak gmina z dochodów własnych wyda niewiele ponad 5 mln 700 tys. złotych, reszta pieniędzy pochodzić będzie z innych źródeł (m.in. pożyczek i kredytów oraz dotacji z budżetu państwa). Podobną sumę ze środków własnych gmina wydała na inwestycje w kończącym się właśnie roku.

Najbardziej kosztownymi inwestycjami będą budowa kanalizacji sanitarnej w Żółtkach (ponad 1 mln 900 tys. zł., z czego gmina pokryje ponad 700 tys. zł) oraz budowa boisk sportowych w Choroszczy w ramach programu „Moje boisko – Orlik 2012”. Boisko piłkarskie oraz boisko wielofunkcyjne z zapleczem sanitarnym kosztować będą ponad 1,5 mln zł. Gmina na „orlika” wyłoży prawie 900 tys. zł., reszta pieniędzy pochodzić będzie z dotacji.

Niewiele mniej kosztować będzie budowa dróg na os. Jana Pawła II w Choroszczy. Tu całą sumę 860 tys. zł. wyłoży gmina. Sporą część wydatków na inwestycje stanowić będzie też budowa kanalizacji sanitarnej w Choroszczy – 700 tys. zł.

Wśród innych inwestycji w gminie znalazły się m.in.: przebudowa części ul. 3 Maja w Choroszczy, utwardzenie części ul. Wodociągowej w Klepaczach oraz drogi do cmentarza w Choroszczy, modernizacja oświetlenia ulicznego oraz termomodernizacja ośrodka zdrowia w Konowałach.

Część zadań na 2010 rok to kontynuacja podjętych już inwestycji, np. budowa ul. Sportowej w Choroszczy czy remont pomieszczeń w budynku Centrum Kultury w Choroszczy.

Gmina zamierza też dofinansować budowę dróg powiatowych: drogi w Rogowie, na Zastawiu I oraz na ul. Niewodnickiej w Klepaczach.

Poniżej zamieszczamy pełną listę zadań inwestycyjnych w 2010 roku. (IH)

Rodzaj inwestycji

Całkowity koszt inwestycji w roku 2010

Środki z dochodów własnych gminy

Przebudowa sieci wodociągów wiejskich w Gminie Choroszcz

60 000

60 000

Przebudowa drogi w Rogowie – etap II

450 000

450 000

Budowa ul. Sportowej w Choroszczy

60 000

60 000

Przebudowa ul. 3 Maja w Choroszczy

650 000

650 000

Odwodnienie drogi we wsi Dzikie

125 000

125 000

Utwardzenie ul. Wodociągowej w Klepaczach

300 000

300 000

Budowa dróg na os. Jana Pawła II w Choroszczy

860 000

860 000

Dokumentacja na drogi we wsiach Ruszczany, Kościuki

37 800

37 800

Rekultywacja dróg w gminie Choroszcz

50 000

50 000

Utwardzenie drogi do cmentarza w Choroszczy

107 000

107 000

Wykup gruntów

200 000

200 000

Odnowa wsi Oliszki

348 000

101 920

Termomodernizacja budynku ośrodka zdrowia w Konowałach

116 100

23 220

Remont pomieszczeń w budynku MGCK w Choroszczy

95 500

95 500

Zakup niszczarki

7 000

7 000

Utwardzenie placu OSP Choroszcz

41 500

41 500

Budowa kanalizacji sanitarnej w Choroszczy

700 000

700 000

Budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Żółtki

1 907 734

702 047

Modernizacja oświetlenia ulicznego

200 000

200 000

Zmniejszenie presji ruchu turystycznego na obszary chronione Doliny Górnej Narwi. Budowa parkingu i wiaty w Śliwnie

125 000

35 000

Zakup placu zabaw do wsi Łyski

11 868

11 868

Budowa boisk wiejskich

26 116

26 116

Budowa boisk sportowych w ramach programu „ Moje boisko-Orlik 2012″ (boisko piłkarskie oraz boisko wielofunkcyjne wraz z zapleczem sanitarno- szatniowym) w Choroszczy

1 550 000

890 000

Budowa kanalizacji na obszarze gminy Choroszcz i gminy Dobrzyniewo Duże

1 000 000

(dotacje celowe przekazane gminie na inwestycje i zakupy inwestycyjne)

Chcesz dodać komentarz? Jak napiszesz tekst w formularzu, naciśnij brązowy przycisk poniżej:) Nie musisz wpisywać adresu e-mail.

22 komentarze o artykule pt. "Jakie inwestycje planuje gmina w 2010 roku?"

1 | ;]

31. grudnia 2009 o 13:23

Avatar

A Gdzie Modernizacja Ul. Mickiewicza ?

2 | Grzes

31. grudnia 2009 o 16:00

Avatar

Mickiewicza to droga powiatowa, ale mogli by ją zrobić do końca

3 | Maniek

31. grudnia 2009 o 16:04

Avatar

Jakie inwestycje planuje gmina w 2010 roku?
A o Złotorii to chyba zapomnieli?
WSTYD!

4 | Beata

31. grudnia 2009 o 20:43

Avatar

A ja się cieszę, że w Żółtkach wreszcie będzie kanalizacja. Mam nadzieje ze to co tu pisze stanie się naprawde 🙂

5 | Marcin

1. stycznia 2010 o 11:39

Avatar

Dziwi mnie małe wykorzystanie środków unijnych szczególnie na projekty typu budowa kanalizacji sanitarnej w Choroszczy i Żółtkach. Czyżby nasze władze nie umiały napisać wniosków?

6 | Olka

1. stycznia 2010 o 13:59

Avatar

A może w Choroszczy jakiś jeden solidny plac zabaw? Najłatwiej było rozwalić wszystkie piaskownice – widać nikt w gminie nie ma małych dzieci. Argumentacja, że to unijne przepisy jest z lekka śmieszna – Białystok w tej samej unii a tam jakoś nikomu nie przeszkadzały.

7 | Marcin

2. stycznia 2010 o 10:56

Avatar

Widzisz Ola tylko, że w Białymstoku na większości osiedli obowiązuje sprzątanie po swoim psie lub kocie. A u nas podstarzałe ,,damencje” wyprowadza psa bez smyczy i pies biega po placu zabaw i załatwia swoje potrzeby tam gdzie bawią się dzieci.Na mo9ją uwagę raz jedna tak się oburzyła,że szok.
Ale solidny plac zabaw by się przydał lub też by pozwolono korzystać z placu zabaw przy przedszkolu. Taki plac jest doskonałym miejscem na integrację zarówno dzieci jak i ich rodziców czy opiekunów.

8 | jacrom2

3. stycznia 2010 o 01:03

Avatar

Do Mańka. Wasz radny p.Jabłoński otrzymał propozycje wszystkich inwestycji w gminie na rok 2010,a nawet sięgające dalej/zwróć uwagę też na opracowywane dokumentacje/.Powinien omówić to z mieszkańcami Złotorii.Jego wystąpienia na ostatniej sesji nie będę komentował.Możesz zajść do UM i poprosić o odtworzenie nagrania z Sesji w pkt.plan budżetu na 2 010r.Sam się o tym przekonasz.Gdzie były i są lokalizowane inwestycje w gminie w latach 2006-2010 bardzo ładnie na wykresach przdstawił radny p.Wardziński Robert z ul.Słowackiego w Choroszczy/jego tel. jest w książce tel/.Na nich widać dokładnie jakie rejony gminy są faworyzowane przez Burmistrza

9 | Kosaki

3. stycznia 2010 o 20:56

Avatar

Ciekawe gdzie będzie wybudowany orlik? Może na sienkiewicza? A czy wogóle będzie można go używać czy będzie trzeba należeć do klubu?

10 | Agnieszka

4. stycznia 2010 o 12:07

Avatar

Zawtóruje za “Olką” -więcej placów dla dzieci i ławeczek dla mam,gdzie mamy chodzić z nimi na spacery?na plac przedszkolny?
co do “kupek” psow i kotów:sama miałam psa i po nim sprzątałam.nic wstydliwego posprzątać po swoim zwierzaku,co innego psy bezpańskie których jest od groma.więc może jednak nasza gmina zafunduje po 1-hycla,po 2-place dla dzieci od 0 do 13/15 lat
no i zlitujcie się nad posiadaczami aut-więcej parkingów.może tak zagospodarować trawnik za warzywniakiem “Magda”?tyle miejsca się marnuje…a wieczorem nie ma gdzie się zaparkować np przed “Komłą”

11 | RR

5. stycznia 2010 o 10:46

Avatar

ostatnia pozycja w tabeli 1 000 000 zł (Budowa kanalizacji na obszarze gminy Choroszcz i gminy Dobrzyniewo Duże)

dotyczy tylko kanalizacji w KLEPACZACH
.. wszystko da się ukryć 😉

12 | jacrom2

5. stycznia 2010 o 17:14

Avatar

Ukrywanie przed opinią publiczną prawdziwego celu inwestycji jest SKANDALEM i KPINĄ z mieszkańców!Powstanie samorządów terytorjalnych w1990r miało na celu m.inn. jawność i kontrolę wydatków publicznych.Jak widać w naszej gminie wracamy do fałszu i obłudy okresu PRL-u.Wstyd rządzącym radnym z “Ziemi Choroskiej”.

13 | zzz

6. stycznia 2010 o 20:20

Avatar

A Wojtek mówi, że ten Orlik nie przejdzie? Nic już nie rozumiem???

14 | bewu

6. stycznia 2010 o 23:33

Avatar

Może na Sępa?

15 | jarosław

11. stycznia 2010 o 01:16

Avatar

Czterdzieści prawie lat czekam na chodnik przy ul.Aleii Niepodległości na odcinku od DOS-u do ul.3-maja.I co?Daj Boże dalszych czterdziestu oby w zdrowiu! Pozdrawiam zarząd gminy i radnego który przechadza się tędy :-\

16 | jarosław

11. stycznia 2010 o 01:22

Avatar

RR,a czemu Klepacze(kanalizacja)?Zapytaj najpierw kto ma tam działki 🙂

17 | bewu

11. stycznia 2010 o 22:59

Avatar

W klepaczach ma już nawet DOM.A radny od dróg mieszka na Al.Niepodległości k.szosy warszawskiej i nie chodzi,a jeżdzi samochodem.

18 | jarosław

12. stycznia 2010 o 23:22

Avatar

Tak,jeździ autem.Ale po to auto musi iść tak ze 400m i to poboczem!

19 | nemo

13. stycznia 2010 o 11:00

Avatar

I jak co roku – te same tłumaczenia, te same banały. Zastanawiam się, nad sensem ładowania kasy w “Orlika”, kiedy obecnie istniejące boisko przy Al. Niepodległości jest na 4 spusty zamknięte dla mieszkańców gminy, a dostępne wyłącznie dla tzw. piłkarzy Narewki czy jak się tam teraz ten klub nazywa. Chyba, że ta inwestycja poprawi dostępność dzieciaków do miejsca, gdzie bez zagrożenia ze strony pojazdów i bez strachu o wybite szyby będą mogły pokopać w piłkę. Place zabaw – to dopiero porażka! W większości za ich stan odpowiada Spółdzielnia Mieszkaniowa, której prezes po mistrzowsku opanował frazę “Nie mam pieniędzy!!!”. Olka, Marcin – ja też jestem ojcem i wściekam się, że moje dzieciaki użytkują wyposażenia placu zabaw, pamiętające moje dzieciństwo. Skoro Unia wydała przepisy o modernizacji placów, powinna też zapewnić możliwość zwrócenia się o środki na realizację; ale w UM i spółdzielni pewnie nikt nie ruszył nawet palcem. Jeśli idzie o drogi czy chodniki – cóż, Aleja Niepodległości jest drogą powiatową – z tym nie dyskutuję. Szkoda tylko, że radni nie chcą pamiętać, ile i z jakich środków zapłacono za wykonanie 1 kilometra drogi między Rogówkiem i Majątkiem Rogowo – cóż, także powiatowej. Nie odmawiam mieszkańcom tych wsi prawa do jeżdżenia po normalnej nawierzchni, ale – święta logiko – jakie natężenie ruchu jest na rzeczonej drodze, a jakie na Mickiewicza czy Al. Niepodległości??? Czy zawsze partykularne interesy muszą brać górę nad zdrowym rozsądkiem?? Pozdrawiam!

20 | bewu

13. stycznia 2010 o 19:04

Avatar

Parę lat temu w Dzikich wybudowano też drogę powiatową,którą zakończono w lesie,przy domu jednej pani redaktor z TVP Białystok.Ile to nas kosztowało?

21 | Janusz

14. lutego 2010 o 19:39

Avatar

Mam pytanie ! Kiedy będzie kanalizacja na ul. Zastawie II, słyszałem w gminie 2 lata temu i dalej cisza , a domów przybywa ,dzięki pozdrawiam całą gminę.

22 | Ewa

15. lutego 2010 o 08:19

Avatar

O! Z naszą Gminą to wszystko jest możliwe 🙂 I 2 lata i 20 lat 😀