25 wrz, 2014
Moja Polska samorządna – konkurs filmowy
Zamieszczony przez: admin w: KONKURS|KRAJ|MIASTO I GMINA
Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej zaprasza do udziału w konkursie filmowym: MOJA POLSKA SAMORZĄDNA! Z zebranych filmów stworzymy jeden wspólny film: „Nasza Polska Samorządna” na 25-lecie reformy samorządowej w 2015 roku! Rok 2014 to rok szczególny, w którym upływa 25 lat wolnej i demokratycznej Polski. Jest to doskonała okazja, aby przypomnieć reformę samorządową, która radykalnie zmieniła ustrój Polski, zrywając z systemem centralnego zarządzania na rzecz demokracji lokalnej, gdzie wspólnota mieszkańców rządzi się samorządnie.
W konkursie może wziąć udział każdy chętny i zrealizować wybrany moduł filmu o samorządzie: wczoraj, dziś i jutro. Uczestnicy podzieleni są na dwie grupy wiekowe: młodzież (do 18 roku) i dorośli.
Szczególnie zachęcamy do przeprowadzania wywiadów ze „świadkami historii” – pierwszymi samorządowcami. Zebrany materiał przekażemy do Archiwów Przełomu 1989-1991. Zadanie można zrealizować na kilka sposobów. Należy wybrać najciekawszy dla siebie moduł.
MODUŁ 1. Prawdziwa historia
“Moja Polska samorządna” nie pojawiła się znikąd. Nasza wolność, dzisiejsza lokalna samorządność, to wynik ciężkiej pracy wielu zaangażowanych w nią ludzi – pokaż nam jak to się zaczęło! Zainspiruj się filmem “Zdarzyło tylko się w Polsce” i zgłębiaj historię samorządności lokalnej. Wcielanie w życie reformy samorządowej było pracą pionierską, a dla wielu pasją i przygodą, która zmieniła ich życie. Pierwszych samorządowców (wójtów, burmistrzów, radnych itp.) można spotkać we wszystkich zakątkach Polski. Odszukaj uczestników tamtych wydarzeń w swojej okolicy. Z mozaiki wspomnień nakręć maksymalnie 5 minutowy dokument lub wywiad i stwórz opowieść o początkach samorządności poprzez relacje zaangażowanych w to ludzi. Wciel się w rolę dokumentalisty i wygraj nagrody!
MODUŁ 2. Samorządni i zmiany w mojej miejscowości
Pokaż, jakie zmiany nastąpiły w Twojej miejscowości na przestrzeni ostatnich 25 lat. Reforma samorządowa spowodowała wzrost zainteresowania mieszkańców sprawami publicznymi, wyzwoliła ogromną aktywność obywatelską, gospodarność i zapobiegliwość władz. Zapytaj obecnych samorządowców i mieszkańców, jak oni widzą zmiany, które nastąpiły i co się zmieniło w Twojej miejscowości? Jaka jest ich zdaniem rola władz samorządowych [wójtów, burmistrzów, prezydentów, radnych], obywateli i organizacji pozarządowych w kształtowaniu lokalnych zmian. W filmie nie dłuższym niż 5 minut pokaż, jak zmienia się Twoja okolica i wygraj nagrody!
MODUŁ 3. Nasza przyszłość samorządna
Opowiedz nam, czym dla Ciebie jest samorządność i jak kształtuje ona naszą przyszłość. Obejrzyj film “Zdarzyło się tylko w Polsce”, aby poznać historię wprowadzania polskiej samorządności. Stwórz film lub animację o długości do 30 sekund, która opowiada o tym, jak Ty ją rozumiesz. Pokaż, że samorząd to nie instytucja, ale Ty i Twoi sąsiedzi. Pokaż jak samorządność wpływa na naszą przyszłość! Może dzięki niej możemy zmienić swoje otoczenie na plus? W trakcie pierwszych wyborów samorządowych, powszechne było hasło: „Bierzmy sprawy w swoje ręce”. To hasło jest nadal aktualne. Może „Twoja Polska samorządna”, to taka, w której wszyscy chcieliby mieszkać? Podziel się swoją wizją samorządności przyszłości i wygraj nagrody!
Z nadesłanych przez uczestników prac we współpracy z Szkołą Wajdy powstanie pierwszy w Polsce społecznościowy film poświęcony Polskiej Samorządności.
Więcej informacji na stronie www.frdl.org.pl
Czekają wysokie nagrody!!!
Filmy przesyłać można do 15 października br.
Konkurs realizowany jest w ramach jubileuszu 25-lecia Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej i jest objęty patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego – 25 lecie Wolności.
Patronatem objął go również Związek Powiatów Polskich.
Partnerami FRDL są Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Szkoła Wajdy, Fundacja Orangei Fundacja Kino Polska. Konkurs realizuje Millionyou sp. z.o.o.
Patronat medialny nad konkursem sprawują: Rzeczpospolita, Gazeta Samorządu i Administracji Gazeta Sołecka, Dyrektor Szkoły – Miesięcznik Kierowniczej Kadry Oświatowej i portal www.platformakultury.
FRDL, oprac. red.