21 sty, 2010

DPT: treść porozumienia w lutym

Zamieszczony przez: admin w: MIASTO I GMINA|REGION

W pierwszej połowie lutego Urząd Miejski w Białymstoku ma przygotować projekt porozumienia w sprawie zasad funkcjonowania Domu Pobytu Tymczasowego w Choroszczy. Wówczas może zapaść decyzja o utworzeniu placówki.

We wtorek (19 stycznia) przedstawiciele białostockiego Zarządu Mienia Komunalnego, Szpitala Psychiatrycznego i gminy Choroszcz spotkali się już po raz trzeci, aby rozmawiać o pomyśle utworzenia Domu Pobytu Tymczasowego w Choroszczy.

Podczas spotkania rozwiano wątpliwości odnośnie utworzenia lokali socjalnych dla białostoczan na terenie Choroszczy (taka informacja pojawiła się pierwotnie w pismach przesłanych do Urzędu Miejskiego w Choroszczy). Stwierdzono ostatecznie, że takich lokali na terenie naszej gminy nie będzie.

W placówce miałyby zamieszkać osoby (maksymalnie 5-6 lokatorów), które nie radzą sobie w życiu i wobec których orzeczono wyroki o eksmisję. „Raczej nie powinny to być osoby z tzw. marginesu” – tłumaczy Mirosław Zalewski, zastępca burmistrza Choroszczy – „Tacy lokatorzy mogą nawet mieć swoje źródło utrzymania. Z różnych względów stanowią oni zagrożenie bardziej dla swojej rodziny, niż dla społeczeństwa”.

DPT byłby miejscem, w którym uzyskaliby fachową pomoc specjalistów i byliby poddawani terapii, by po kilku miesiącach powrócić do społeczeństwa. Intencje są bowiem takie, aby w DPT lokatorzy przebywali jedynie przez krótki czas (maksymalnie do pół roku).

Władze Choroszczy chciałyby, aby Dom Pobytu Tymczasowego działał na zasadach, które nie skutkowałyby obowiązkiem meldunkowym na terenie gminy. W ten sposób lokatorzy z Białegostoku nie mieliby prawa do świadczeń socjalnych z budżetu gminy Choroszcz. Władze chcą też, aby placówka mogła przyjmować – w miarę potrzeb – mieszkańców gminy Choroszcz.

Jako że pomysł utworzenia DPT jest nowatorski i jego twórcy nie wzorowali się na żadnej istniejącej w kraju placówce, władze Choroszczy sugerują, aby dom funkcjonował na zasadach zaproponowanych przez białostocki Caritas.

Caritas Archidiecezji Białostockiej, z którym konsultowali się pomysłodawcy projektu, proponuje, aby DPT działał podobnie jak Dom dla Bezdomnych. Co to oznacza?

Oznacza to, że DPT miałby swój regulamin. Pobyt w nim byłby dobrowolny, odpłatny (osoby bezrobotne mogłyby odpracować koszt pobytu) i tymczasowy. Prowadzona byłaby w nim praca resocjalizacyjna, która pomogłaby w powrocie do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Na terenie DPT nie można byłoby też spożywać alkoholu.
 
Jakie warunki mieszkalne będą panowały w DPT? „Dom będzie spełniał określone standardy, jednak warunki tam panujące będą raczej surowe” – mówi Mirosław Zalewski – „Nie powinno być bowiem tak, że lokator zadowoli się w pełni mieszkaniem w DPT i nie będzie dążył do czegoś więcej. Dom ma być miejscem, które ma motywować do poprawy swojego losu i z którego po prostu się wychodzi”.

Jeżeli dojdzie do porozumienia między UM w Białymstoku, Szpitalem Psychiatrycznym i gminą Choroszcz, wówczas władze Białegostoku będą musiały rozpisać konkurs na prowadzenie DPT. Zwycięska organizacja pozarządowa pokieruje placówką. Projekt porozumienia powinien być gotowy w pierwszej połowie lutego. (IH)

[poll id=”7″]

Chcesz dodać komentarz? Jak napiszesz tekst w formularzu, naciśnij brązowy przycisk poniżej:) Nie musisz wpisywać adresu e-mail.

13 komentarzy o artykule pt. "DPT: treść porozumienia w lutym"

1 | jacrom2

21. stycznia 2010 o 17:48

Avatar

Dlaczego admin. usunął poprzednią informację na ten temat /ze zdjęciem i wypowiedzią Burmistrza/?

2 | admin

21. stycznia 2010 o 17:58

Avatar

Poprzedni artykuł został opublikowany za Radiem Białystok. Po tym, jak dziennikarz “Gazety w Choroszczy” samodzielnie zajął się sprawą, okazało się, że w materiale radiowym są nieścisłości (głównie odnośnie faktu zawarcia porozumienia, do którego jeszcze nie doszło).
Pozdrawiam.

3 | fantomas

21. stycznia 2010 o 19:36

Avatar

Proszę rzeczy nazywać po imieniu , przeciez lokatorzy DPT to margines społeczny i patologia ich pobyt to kłopoty zamieszkałych tu ludzi . Białystok pozbywa się marginesu kosztem Choroszczy .Jakim prawem nasi samorządowcy wyrażaja zgodę , uważacie , że w Choroszczy jest za spokojnie. Ta resocjalizacja to kit i mydlenie oczu . Jezeli nasi samorządowcy nie widzą zagrożenia to gratuluję spostrzegawczości tylko tu ” pod szpitalem” nie zamieszkują samorządowcy oni nie będą tu mieszkac i obcować z ” z hołotą “

4 | adam

21. stycznia 2010 o 20:07

Avatar

Chciałbym tylko poinformować ze rozmawiałem z burmistrzem na temat utworzenia DPT w Choroszczy i planuje zorganizowanie spotkania mieszkańców Choroszczy z władzami miasta oraz dyrekcją szpitala na ten temat. Szczegóły niebawem

5 | jacrom2

22. stycznia 2010 o 01:02

Avatar

Dziekuje za wyjaśnienie.Pozdrawiam.

6 | ADAM

22. stycznia 2010 o 10:48

Avatar

Dla wszystkich zainteresowanych tematem: 24 stycznia o 14.30 na ulicy Sienkiewicza pod blokiem 27a odbędzie sią spotkanie w tej sprawie, na które w imieniu organizatorów spotkania Zapraszam

7 | zlotousty

22. stycznia 2010 o 19:28

Avatar

Fantomas, orientuj się trochę. Niektórzy zarzucają samorządowi, że sesja RM została zwołana w tej sprawie (potem okazało się, że to nie prawda – temat pojawił się w ostatniej chwili). Bardzo dobrze, że będzie spotkanie z mieszkańcami w tej sprawie. Samorząd reprezentuje ich interesy i powinien mieć ich poparcie w swoich działaniach

8 | Marcin

25. stycznia 2010 o 20:34

Avatar

Słuchałem audycję w radiu i nie wiedziałem czy śmiać się czy płakać z niektórych wypowiedzi mieszkańców z ulicy Sienkiewicza. Szczególnie ubawiła mnie jedna,że tych 5 (słownie:pięciu w tym kilka kobiet!!!) mieszkańców sprawi, że w mieście zapanuje kataklizm. Zniszczone będą samochody,elewacje budynków,chodnik i to nie tylko w bloku sąsiadującym z DPT, ale też w całej Choroszczy. Jakoś w ciągu ostatnich lat mimo,że dużo chorych ze szpitala ma wolne wyjścia i nie dochodziło do żadnych ekscesów nagle mieszkańcy boją się 5 ludzi. Zrozumiałbym jakby powstało tam całe osiedle,ale nie 5 osób. Tak samo wypowiedzi pielęgniarek, które nie boją się same zostać na oddziale z 20-30 pacjentami a będą bały się wracać do domu po zmroku jak powstanie DPT.
I na koniec wypowiedź perełka:,,niech Białystok swoje sprawy załatwia w Białymstoku” Proponuje tej osoby swoje sprawy załatwiać tylko i wyłącznie w Choroszczy(zakupy,leczenie,sprawy urzędowe)Bo Choroszcz niech załatwia swoje sprawy w Choroszczy! Bo zaściankowość najlepiej leczyć zaściankowością!

9 | ADAM

26. stycznia 2010 o 12:15

Avatar

Oj Marcinie chyba naprawdę nie zdajesz sobie sprawy z powagi sytuacji. Cytuję Twoje słowa:”Jakoś w ciągu ostatnich lat mimo,że dużo chorych ze szpitala ma wolne wyjścia i nie dochodziło do żadnych ekscesów nagle mieszkańcy boją się 5 ludzi.” – najprawdopodobniej mało wiesz bo przez te wolne wyjścia pacjentów najwięcej kłopotów mają sprzedawcy z pobliskich sklepów ( znaczna ilość kradzieży), nie chciałbym żeby się to nasiliło bądź stało się normalnością. Mógłbym wiele rzeczy wymienić jeszcze, ale podsumuję jednym Dlaczego Choroszcz ma rozwiązywać problemy Białegostoku, czyżby miała mało swoich?

10 | Marcin

28. stycznia 2010 o 08:17

Avatar

Oj Adamie to chyba Ty się grubo mylisz pisząc: ,,Dlaczego Choroszcz ma rozwiązywać problemy Białegostoku? ” A czy zła sytuacja finansowa szpitala w Choroszczy nie jest problemem naszej gminy? Czyż wielu mieszkańców naszej gminy nie pracuje w szpitalu? I oto dla szpitala nadarza się okazja podreperować budżet oddając budynek który od lat stał pusty i o którego nikt się nie pytał w zamian dostając dwa w Białymstoku,w których mają być poradnie czyli dodatkowe środki dla szpitala z NFZ. Ciekawe czy te pielęgniarki wypowiadające się przeciwko będą tak zadowolone jak w ramach oszczędności szpital zamknie parę oddziałów i wylądują na bruku. Wtedy też to nie będzie problemem Choroszczy?
Co do kradzieży to nie wiem czy one wszystkie są dziełem tylko pacjentów czy tez mieszkańców naszego miasta. Przecież w Chortenie Bis złapaliście mieszkankę naszego miasta i nawet nie wezwaliście policji tylko kazaliście jej zapłacić sporo więcej niż miała za rzeczy przy sobie. Czyli może dalej kraść po innych sklepach w Choroszczy aby nie u Was?
CZy napis na elewacji transformatora przy ul.Sienkiewicza:,,……… nigdy nie będziesz prezesem” oraz podpalenie poloneza również były dziełem pacjentów?Śmiem wątpić.

11 | Patriota

29. stycznia 2010 o 12:34

Avatar

Brawo panie Adamie!!! Dziękujemy za spotkanie, było ono bardzo potrzebne, gdyż to właśnie ludzie powinni zadecydować, czy chcą tegoż przybytku w Choroszczy, czy też nie. A jak widać, lwia część Mieszkańców jest przeciwko tej inwestycji, co jest oczywiście zrozumiałe. Pozdrawiam.

12 | adam

29. stycznia 2010 o 15:51

Avatar

Kilka słów i sprostowań : Marcin napisał”Przecież w Chortenie Bis złapaliście mieszkankę naszego miasta i nawet nie wezwaliście policji tylko kazaliście jej zapłacić sporo więcej niż miała za rzeczy przy sobie.” – skoro masz takie informacje to chciałbym żeby one nie mijały się z prawdą – po pierwsze nikt nie żąda by osoba która zostanie złapana na kradzieży płaciła więcej – nie pamiętam by taka sytuacja miała miejsce u nas w sklepie. Jeżeli na kradzieży jest przyłapana osoba z Choroszczy i ma to miejsce pierwszy raz – ty tylko przez wzgląd na nią by nie najadła się wstydu jeżeli zapłaci równowartość ( a wcale nie więcej) nie zgłaszamy sprawy policji . Sprawcami większości kradzieży w 80% procentach są niestety pacjenci bądź ich odwiedzający. Tutaj nie folgujemy od razu zgłaszamy kradzieże na policję. I pamiętaj Marcinie wyważ słowa które wypowiadasz bo twierdząc że od kogoś wzięliśmy więcej niż wartość kradzieży stawia nas w niezręcznej sytuacji więc prosiłbym abyś te słowa odwołał. Do Patrioty dziękuję za pochwałę mimo że ona się dla mnie nie należy, spotkanie zorganizowali mieszkańcy bloku 27a i za to im chwała, ja jak pisałem wcześniej także planowałem zorganizować takie spotkanie i najprawdopodobniej takie się odbędzie w połowie lutego gdy będziemy znali więcej szczegółów na temat porozumienia. No i jeszcze jedno do Marcina: gdyby budżet szpitala zależał od budżetu Choroszczy to ten szpital prosperowałby inaczej, a DPT to niestety problem Białegostoku który za wszelką cenę chce pozbyć się tzw. marginesu – nie udało się z kontenerami w Fastach wrzucimy ich do Choroszczy. Tylko warto pamiętać o powiedzeniu: Mądry Polak po szkodzie a to niestety w naszym środowisku zaczyna się sprawdzać.

13 | Marcin

30. stycznia 2010 o 14:43

Avatar

Żeby budżet szpitala zależał od budżetu w Choroszczy to pewnie dawno już by zbankrutował.

Formularz komentarza

Orlik w Choroszczy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

BiKeR w Choroszczy

Poradnik Pasażera BKM

Rozkład linii Choroszcz – Pańki – Kruszewo

Komunikacja Miejska

POLONA.PL – Cyfrowa Biblioteka Narodowa

Ścieżka edukacyjna “Śladami powstania styczniowego – Choroszcz i okolice” – pobierz i zwiedzaj

Gazeta w Choroszczy na Facebooku

E-mail do redakcji

gazeta@choroszcz.pl

Kategorie


Biuro firmy KOBA w Choroszczy już otwarte!

Godziny otwarcia: Pn, Śr, Pt: 9:00-16:00

Wt, Czw: 11:00-18:00

Budżet Obywatelski 2016

Reklama

Wydarzy się wkrótce … i trochę później:

09.06.2015, 17:00 - Nordic Walking - Spacer po Zdrowie

10.06.2015, 19:00 - spektakl pt. „Mury zamiast mostów”

12.06.2015, 18:00 - X Jubileuszowy Koncert Uczniów Michała Szymczuka oraz klasy gitary klasycznej Piotra Koguta w Muzeum Wnętrz Pałacowych

13.06.2015 - odpust św. Antoniego

19-21.06.2015 - XXXIV Dni Choroszczy

20.06.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

04.07.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

18.07.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

08.08.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

09.08.2015 - XXVI Jarmark Dominikański

15.08.2015 - Dzień Wojska Polskiego

22.08.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

22.09.2015 - VI Jam Session w Stajni

05.09.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

06.09.2015 - XVI Dzień Ogórka w Kruszewie

19.09.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

03.10.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

17.10.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

23.10.2015 - Europejski Dzień Seniora

07.11.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

11.11.2015 - Święto Niepodległości

21.11.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

03.12.2015 - odbiór śmieci wielkogabarytowych z posesji w zabudowie jednorodzinnej w gminie Choroszcz

05.12.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

19.12.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u (Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

Poznaj Miejsko-Gminne Centrum Kultury I Sportu w Choroszczy – naszego wydawcę

Archiwum

Widzisz potrzebujących – zadzwoń