23 paź, 2014

50 lat Koła Emerytów i Rencistów nr 15 w Choroszczy

Zamieszczony przez: admin w: MIASTO I GMINA|STOWARZYSZENIA

Pierwsza notatka z kronik podaje datę 1964 r. założenia Koła Emerytów i Rencistów w Choroszczy. To był pomysł na inne życie emeryta i rencisty, to wskazówka jak odnaleźć siebie w innej rzeczywistości i wskazać drogę innym. Zarząd, który powstał to: Jan Januszkiewicz i Kazimierz Sypełowski. To pionierzy, którzy chcieli pokazać sobie i innym, że emeryt to człowiek, któremu należy się szacunek, bo człowiek, który już nie pracuje zawodowo, który ma doświadczenie i może je przekazać innym. Ma więcej czasu i jest zdolny organizować życie, udowodnić na co go jeszcze stać. I właściwie tego dokonali.

Zmieniali się członkowie zarządu, numery kół, miejsce urzędowania, ale ciągle trwali, ciągle się działo. I to dużo. Organizowano wycieczki. W czasach trudnych były różne formy pomocy finansowej, dużo wycieczek, imprez, miłych spotkań. To owoce pracy wielu ludzi, takich co poświęcili swój czas, zdrowie i serce.

To ogromne poczucie obowiązku z serca, by być z ludźmi, pomagać i pokazać, że świat ludzi starszych stoi dla nich otworem. Tylko trzeba uwierzyć w siebie i wtedy łatwiej żyć.

Takie nazwiska jak:

Paweł Romanowski

Józefa Strzałko

Regina Sadowska

Kazimierz Sypełowski

zapisały się trwale w historię koła.

Późniejsze lata, to praca P. Bożeny Cieślewskiej. 20 lat pracy to kawał czasu o którym nie możemy zapomnieć. Praca niełatwa ale serce, zapał i zaangażowanie Pani Cieślewskiej są ogromne. Za to jej dziękujemy i zawsze będziemy pamiętać. Niech jej chęć niesienia radość na co dzień będzie dla nas przykładem.

Rok 2002 – tu wchodzą nowi członkowie Zarządu. Oprócz P. Bożeny pojawiają się nazwiska Ireny Sakowicz i Janiny Romanowskiej. Nowy Zarząd – nowe możliwości, nowe zadania, choć bardzo podobne do pracy poprzedników.

W ciągu ostatnich lat przybyło dużo członków. Początkowo namawialiśmy spotykanych ludzi, później, gdy było o nas już głośno – sami przychodzili i czasami obawialiśmy się, że nie pomieścimy się w lokalu.

My również mamy czym się pochwalić, bo też nie próżnowaliśmy. Organizujemy duże spotkania w budynku OSP jak:

– Bal karnawałowy

–             Dzień Kobiet

–             Koszyczek Wielkanocny

–             Dzień Matki

–             Dzień Seniora

–             Wigilia.

Na spotkaniach jest zawsze młodzież z Gimnazjum z bogatym programem rozrywkowym oraz z drobnymi prezentami miłymi sercu. Gościmy także dzieci ze Szkoły Podstawowej, Zespół „Klepaczanki” (Panie były naszymi członkiniami).

Organizujemy spotkania z ciekawymi ludźmi jak: Janem Adamskim i Józefem Waczyńskim – miejscowymi historykami, P. Januszem Koronkiewiczem – pisarzem, P. Elżbietą Michalską – poetką i malarką.

Był u nas prof. Robert Panek – autor i pomysłodawca hymnu białostockiego. Organizujemy wycieczki ale również korzystamy z wycieczek proponowanych przez Zarząd Woj. K.E.R. i I w Białymstoku oraz inne Koła.

Latem organizujemy grille, bylismy współorganizatorami „Dni Choroszczy” (konkursy: pieczenie ciast, moje hobby i inne).

Nasze relacje z magistratem są od dawna i z każdym rokiem doskonalsze, większe zrozumienie obu stron potrzeb i zadań. Człowiek na każdym etapie życia rozwija się i potrzebuje działania w społeczeństwie. Odczuwamy duże wsparcie i to daje nam siłę i chęć odnalezienia się w społeczeństwie. Mamy lokal w którym jest nasze biuro , gdzie spotykamy się , bawimy się /kameralnie/, podejmujemy zadania i rozważania na różne tematy .Otrzymujemy nieodpłatnie autokar na wycieczki, nieodpłatnie korzystamy z Sali OSP w Choroszczy.

Otrzymujemy wsparcie finansowe na nasze uroczystości, jak również książki – nowości Choroszczy, które to dajemy naszym jubilatom / 80 -90 latkom jako upominki. Zawsze możemy liczyć na pomoc duchową , miłe i serdeczne słowa, słowa otuchy i zrozumienia od Pana Burmistrza Jerzego Ułanowicza – słowa te są dla nas jak lek na nasze serca. To czasem więcej niż pieniądze , tego pragnie każdy człowiek, który dużo przeżył /dobrego i złego / czasem więcej złego, więc te słowa są bardzo potrzebne. Za to jesteśmy bardzo wdzięczni.

Pragniemy, aby działania naszego Koła mogły jak najlepiej  służyć społeczeństwu, dlatego oprócz regularnej animacji życia kulturalnego seniorów we własnym gronie uczestniczymy też w obchodach ważnych dla naszego kraju i gminy świąt. Naszym patriotycznym nastawieniem pragniemy „zarazić” innych, mamy nadzieję, że skutecznie. Dziękujemy za możliwość regularnego uczestniczenia w uroczystościach także poza naszą gminą w Łukawicy i Jaworówce. Prowadziliśmy zbiórki na rzecz dzieci z Lasek i hospicjum w Białymstoku, a obecnie chcemy wesprzeć hospicjum w Wilnie. Zachęcamy do wsparcia tych inicjatyw!

 

 

Dziękujemy Panu Dyrektorowi Romualdowi Ożlańskiemu i jego pracownikom a zwłaszcza Panu Mietkowi Ciołko i Panu Wojtkowi Błaszko za wszelką okazaną pomoc i życzliwość.

Dziękujemy paniom ze Szkoły Podstawowej i dzieciom za miłe występy dla seniorów.

Pani Dyrektor Gimnazjum Danucie Małyszko dziękujemy, że ma takich oddanych pedagogów jak:

–       P. Annna Czochańska-Dąbrowska

–       P. Małgorzata Łotowska

–       P. Gabriela Horba

–       P. Anna Kozłowska

i wspaniałych uczniów.

Dziękujemy pracownikom Urzędu Miasta Paniom Janinie Roszkowskiej i Joli Andruszkiewicz i innym za wszelką pomoc.

Słowa podziękowania należą się Panu Dyrektorowi Tomaszowi Depczyńskiemu z Domu Opieki, P. Kamińskiej – terapeutce i jej grupie śpiewającej oraz paniom kucharkom.

Należy wspomnieć miłą współpracę z Przedszkolem i podziękować za pomoc w organizacji Wigilii.

Podziękowania Zarządowi Woj. Zw.E.RiE. składamy na ręce Pana Jana Kalinowskiego.

Dziękujemy szczególnie sponsorom:

–       Leszek Rajczuk – sklep spożywczo-przemysłowy w Choroszczy

–       Krzysztof Pakuła – sklep „ Chorten ”

–       Grzegorz Krysiewicz – sklep „Lewiatan”

–       Mirosław Kozłowski – Mirmięs Łyski

–       Agnieszka i Michał Kryszeń – Firma „Kryszeń”(ciastkarnia w Białymstoku)

–       Piotr Tymiński – radny, właściciel Warsztatu Samochodowego w Choroszczy. Tak dużo zawdzięczamy wszystkim ale „ nic o nas bez was”.

Słowa uznania kieruję swoim koleżankom o kolegom z Zarządu ale i wszystkim osobom bez których nic albo prawie nic by nie było. To oni swoim zaangażowaniem, chęcią współpracy, pieką ciasta, robią sałatki, naleśniki – moi kochani – sama nic bym nie zrobiła ale razem możemy dużo — i tego oczekuję i za to dziękuję

– każdemu z osobna i wszystkim razem.

 

Starzejąc się, dostrzegamy, że nasza mądrość nie zależy od wieku,

Lecz od tego ile i jak potrafimy przeżyć.

 

Przewodnicząca Koła Nr 15 Irena Sakowicz

Zapraszamy do dyskusji na profilu "Gazety..." na Facebooku o artykule pt. "50 lat Koła Emerytów i Rencistów nr 15 w Choroszczy"

Orlik w Choroszczy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

BiKeR w Choroszczy

Poradnik Pasażera BKM

Rozkład linii Choroszcz – Pańki – Kruszewo

Komunikacja Miejska

POLONA.PL – Cyfrowa Biblioteka Narodowa

Ścieżka edukacyjna “Śladami powstania styczniowego – Choroszcz i okolice” – pobierz i zwiedzaj

Gazeta w Choroszczy na Facebooku

E-mail do redakcji

gazeta@choroszcz.pl

Kategorie


Biuro firmy KOBA w Choroszczy już otwarte!

Godziny otwarcia: Pn, Śr, Pt: 9:00-16:00

Wt, Czw: 11:00-18:00

Budżet Obywatelski 2016

Reklama

Wydarzy się wkrótce … i trochę później:

09.06.2015, 17:00 - Nordic Walking - Spacer po Zdrowie

10.06.2015, 19:00 - spektakl pt. „Mury zamiast mostów”

12.06.2015, 18:00 - X Jubileuszowy Koncert Uczniów Michała Szymczuka oraz klasy gitary klasycznej Piotra Koguta w Muzeum Wnętrz Pałacowych

13.06.2015 - odpust św. Antoniego

19-21.06.2015 - XXXIV Dni Choroszczy

20.06.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

04.07.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

18.07.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

08.08.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

09.08.2015 - XXVI Jarmark Dominikański

15.08.2015 - Dzień Wojska Polskiego

22.08.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

22.09.2015 - VI Jam Session w Stajni

05.09.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

06.09.2015 - XVI Dzień Ogórka w Kruszewie

19.09.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

03.10.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

17.10.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

23.10.2015 - Europejski Dzień Seniora

07.11.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

11.11.2015 - Święto Niepodległości

21.11.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

03.12.2015 - odbiór śmieci wielkogabarytowych z posesji w zabudowie jednorodzinnej w gminie Choroszcz

05.12.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

19.12.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u (Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

Poznaj Miejsko-Gminne Centrum Kultury I Sportu w Choroszczy – naszego wydawcę

Archiwum

Widzisz potrzebujących – zadzwoń