04 lis, 2014
Rozpoczęcie Akcji Zima
Zamieszczony przez: admin w: DZIENNIK OSP|KRAJ|KRONIKA POLICYJNA
Podczas konferencji prasowej 3 listopada wojewoda podlaski Maciej Żywno przedstawił działania podjęte przez Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w związku z nadchodząca zimą. O przygotowaniach podlaskiej policji poinformował Adam Petelski, zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji. O prognozach na najbliższe zimowe miesiące mówił Maciej Maciejewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Z bardzo wstępnych prognoz wynika, że zima będzie raczej łagodna, chociaż z możliwymi, stosunkowo krótkimi okresami mrozu czy dużymi opadami śniegu.
Z danych przekazanych przez samorządy wynika, że w regionie mamy: 53 placówki – noclegownie, ogrzewalnie i jadłodajnie, 500 miejsc dla osób potrzebujących pomocy (300 w Białymstoku), 35 placówek gdzie można dostać ciepły posiłek i suchy prowiant, 22 placówki, które wydają odzież. Wykaz tych placówek jest dostępny na stronie Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Do samorządów i służb trafi 1500 plakatów z numerami telefonów, pod które moża dzwonić by uzyskać pomoc. W upowszechnieniu informacji pomogą również zarządcy komunikacji miejskiej. Od 31 października w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego działa również bezpłatna infolinia 800-444 989.
„Nasze służby są dobrze przygotowane, ale nic nie zastąpi czujności i wrażliwości nas wszystkich. Jeśli widzimy osobę, która potrzebuje pomocy, dzwońmy. Zainteresujmy się czy ktoś z naszych sąsiadów nie potrzebuje wsparcia, czy osoby samotne, starsze mają opał, lekarstwa” – podkreślił wojewoda podlaski Maciej Żywno.
W całym regionie trwa rwa instalowanie darmowych czujek dymu. Strażacy z PSP zainstalują ich ponad 1200. Samorządy zostały zobowiązane do stałego monitorowania i przekazywania informacji dot. zagrożeń okresu zimowego. W szczególności chodzi o zwrócenie uwagi na udzielanie pomocy osobom starszym, samotnym i bezdomnym.
PGE Dystrybucja S.A , Polska Spółka Gazownicza są przygotowane na wypadek awarii sieci. PGE ma listę tak zwanych odbiorców wrażliwych. MPEC posiada odpowiednio wykwalifikowane służby techniczne zdolne do podjęcia natychmiastowych działań na wypadek awarii, w tym całodobowe Pogotowie Ciepłownicze, z telefonem alarmowym 993.
W ubiegłym roku, zimą z wychłodzenia zmarło w regionie 15 osób. Cztery z nich były bezdomne, osiem – pod wpływem alkoholu.
puw/r