16 gru, 2014

Liga Gminna 2014 – podsumowanie

Zamieszczony przez: admin w: SPORT

Puchar Ligi 2014Piłkarski rok na boiskach gminnych dobiegł końca. Trwał on od kwietnia, kiedy to rozegrano 24 Turniej Otwarcia Sezonu do połowy listopada kiedy to tradycyjnie już odbył się finałowy mecz o Puchar Ligi. W międzyczasie od 11 maja do 13 października rozgrywana była najbardziej prestiżowa w całym roku Liga Gminna.

Wspomniany Turniej Otwarcia Sezonu już zapowiadał jak kształtować się będzie liga, gdyż kolejność w nim (1.Izbiszcze, 2.LZS Choroszcz, 3.Opmar, 4.Lambada) była identyczna, jak pól roku później w lidze:

 1.         LZS IZBISZCZE

powrócił na mistrzowski tron po roku przerwy, wygrywając po drodze oprócz wspomnianego turnieju otwarcia również, (pod nazwą Kamerun) Orlikowy Mundial, w niezwykle silnej, nie tylko gminnej obsadzie.

W lidze natomiast, wiosną późniejsi zwycięscy ponieśli po dwie historyczne(po 6 latach !) porażki na własnych boiskach..z LZS 2-3 i Opmarem 2-3.Za to w rundzie rewanżowej był już tylko 1 remis i 8 zwycięstw. Co ciekawe w bezpośrednich starciach z drużynami z podium… Izbiszcze mają gorszy bilans, z LZS 2-3,1-1 zaś z Opmarem 2-3 i 2-1.

Sukces w lidze został przypieczętowany triumfami w turnieju powiatowym w finale Mistrzostw Województwa LZS oraz zdobyciem Pucharu Ligi.

Kilku zawodników, jak Rafał Olsiewicz (król strzelców), Bartek Sadowski (najlepszy zawodnik ligi) czy Bartek Śiliwonik trenowało latem w zespole Narwi Choroszcz, rezygnując jednak jesienią, … a szkoda. W zespole oprócz wspomnianych dominują wciąż weterani Daniel i Zbyszek Dziejma, solidny bramkarz Paweł Szczygielski, solidni Damian Sadowski, Kamil Kasabuła, Karol Kruhlej, Jacek Chodujko, Karol Kownacki, Maciej Półkośnik czy Grzegorz Dziejma.

 

2.            LZS Choroszcz ;

po 11 latach znowu na podium w lidze.Najlepszy od lat sezon biało -niebiescy zawdzięczają szerokiej kadrze, dzięki której zespól mógł stosować rotacje w składzie niemal w każdym meczu.

Lepszy bilans zarówno od Izbiszcz 3-2 (wygrana w Izbiszczach po 10 latach!), 1-1 jak i od Opmaru 3-3, 6-4, rewelacyjna jak nigdy runda rewanżowa (od 17.08 bez porażki). Wpadki z Zaczerlanami (0-4) i Pańkami (1-1) nie przeszkodziły w zdobyciu medalu. Zwycięska passa zakończona dopiero w półfinale Pucharu Ligi, porażką 3-5 z Izbiszczami… co sprawiło, że nie udało się zdobyć tego trofeum po raz 3 z rzędu i … kuriozalnie, że niezwykle udany rok LZS zakończył… po raz pierwszy od… 8 lat, bez wygrania żadnego z turniejów ( czy to puchar, czy turniej, czy hala). No cóż …nie można mieć wszystkiego…

Spora ilość graczy już teraz zasila szeregi Narwi Choroszcz m.in: Adam Lenczewski (najlepszy bramkarz w lidze), Marcin Jaromiński (najskuteczniejszy w Narwi), Kamil Kołodko. Postępy robi drugi golkiper Jakub Szumkowski. Trudno wyróżniać kogoś indywidualnie, gdyż jak wspomniałem wcześniej sukces był zasługa wielu graczy m.in: najskuteczniejszego Tomka Dąbrowskiego, skutecznych Krzysztofa Jaszczołta i Karola Fiedorczuka, młodych: Kewina Kajewskiego, Mateusza Mnicha i pochodzących z gminy Dobrzyniewo Mateusza Lewkowskiego i Dawida Biełagi a także weteranów: ponad 40 letnich obrońców Ambroziaka, Roszkowskiego, Matejczyka i Szymańskiego.Swoje cegiełki dorzucili też ex Jagiellończycy: Wiesław Romaniuk(trener Narwi ) i Paweł Surynowicz oraz coraz rzadziej widziany na boiskach z powodu występów w discopolowej formacji,,Diadem’’- Łukasz Popławski.

 

 

3.            OPMAR Łyski- Złotoria.

Ubiegłoroczny mistrz tym razem spuścił z tonu. Zespół opuścił bramkarz Robert Chłud (gra teraz w 4 ligowym Piaście). Drużynie zaszkodziły też afery związane z meczami z Rajkomem, zawieszeniami. Patryka Lenczewskiego i Grzegorza Stobieckiego. Te fakty jak i kilka innych sprawiły, że zespół ten nie grał już tak jak rok temu…chociaż jeszcze 3 kolejki przed końcem był liderem a nad drugim LZS miał aż 8 pkt przewagi. Niestety w ostatnich trzech meczach Opmarowcy uciułali zaledwie 1 punkt i spadli na 3 pozycję. Również fatalnie zaprezentowali się w Pucharze Ligi, zarówno w części letniej jak i fazie zasadniczej odpadając w kiepskim stylu po porażce 0-1 z Barszczewem. Poza boiskowym plusem była propozycja powtórzenia (teoretycznie wygranego walkowerem) meczu z Rajkomem i obiektywność kliku zawodników (Mariusz Gałczyk, Łukasz Kurek, Paweł Prus czy wspomniany Chłud) występujących także w roli sędziów w meczach najgroźniejszych rywali. Minusem… ,,meldunkowe” zgłoszenie Patryka Lenczewskiego oraz spora ilość kartek i dyskwalifikacji.

O sile Opmaru podobnie jak rok temu stanowili: najlepszy obrońca ligi – Mariusz Gałczyk, Kamil Kucharski, grający w Narwi Karol Bagiński a także Grzegorz Stobiecki, Tomasz Sawicki, Grzegorz Spychała i miejscowi Adam Kuczyński i Adrian Pilis.

 

 

4.            LAMBADA

– co prawda do podium spora strata, ale 4 miejsce może być zapowiedzią wdarcia się już niebawem do czołówki tym bardziej, że team Wojtka Jastrzębskiego jest jednym z najmłodszych w lidze. Na razie bez szans w meczach z Opmarem i Izbiszczami, ale już wygrane po 3-2 z LZS i dwukrotnie z Rajkomem a także dotarcie do finału Pucharu Ligi i porażka w nim w dramatycznych okolicznościach (w 89 min. prowadzenie 3-2) dopiero w rzutach karnych z Izbiszczami pokazują, że w przyszłym roku Lambada może namieszać.

Póki co na razie Fioletowo-różowi na poważnie mieszają w hali, po wicemistrzostwie naszej gminy i rewelacyjnym stracie w Turnieju WOŚP (2 miejsce ) teraz nastąpił pewny awans do 5 ligi Białostockiej Ligi Sportu.

Wśród wyróżnianych przez sędziów po meczu zawodników pojawiali się Krzysztof i Piotrek Wasilukowie, Cezary Półkosnik oraz obrońca Rafał Zachowicz.

 

5.            LZS KLEPACZE

Środek stawki w lidze wywalczony na finiszu. Bez szans w meczach z drużynami z czołówki, wygrane u siebie z Lambadą i Rajkomem, ale i kilka wpadek z ekipami z dołu. Do czołowych postaci tej drużyny zaliczali się w tym sezonie Łukasz Mosiej, mało broniący w tym sezonie najlepszy w 2013 Mariusz Gałecki i ubiegłoroczny ,,zawodnik ligi” Kamil Pyczot. Dobry wynik w lidze psuje jednak wycofanie się z powodu braku składu w trakcie turnieju barażowego o Puchar Ligi

 

 

6.            RAJKOM

Taki wynik to chyba największa sensacja ligi.Zespól w składzie z takimi zawodnikami jak : grający w Narwi ;Damian Mojsak, Adam Łodziński, Sebastian Waszczuk, Wojtek Wawrylak, Paweł Strzelecki i Gabriel Dąbrowski czy niedawni jej gracze Darek Kopczewski, Jacek Zalewski i Marek Ostaszewski uważany za faworyta, nie odniósł sukcesu ani w turnieju otwarcia ani w Pucharze a w lidze gubił punkty m.in. w meczach z Pańkami u siebie (1-3) Klepaczami (0-2) i Barszczewem (0-0) czy Żółtkami (2-2) na wyjeździe. Na zły wizerunek wpływ mają także niechlubne przodownictwo w klasyfikacji kar i wykluczeń (Paweł Pogorzelski – lider w klasyfikacji „kartkowiczów”)i afera z sędziami w przerwanym meczu z Opmarem. Wiosenna wygrana z LZS 4-1 oraz dwa remisy z Opmarem to niestety za mało jak na zespół o takich możliwościach kadrowych

 

7.            ZACZERLANY

Dobry sezon, skazywana na porażkę drużyna jeszcze we wrześniu biła się o podium, ale słabszy finisz sprawił, że uplasował się dopiero na 7 miejscu. Zespół mający w składzie niezwykle skutecznego Tobiasza Półkośnika potrafił wysoko pokonać m.in. Lambadę (7-2 w Choroszczy) czy LZS (4-0 w Zaczerlanach) a w Pucharze ligi z Opmarem (3-0.) Pechowe losowanie sprawiło, że w ćwierćfinale Pucharowych zmagań na drodze stanął zespół z Izbiszcz z którym pomimo prowadzenia 2-0 … Zaczerlany przegrały 3-5 i odpadły.

 

 

8.            ŻÓŁTKI

Niezła wiosna. Remis na starcie z Rajkomem, zwycięstwo z Opmarem oraz kilka pechowych jednobramkowych porażek (z Izbiszczami, LZS i Lambadą) kazały obawiać się tej drużyny. Wiele do serca wzięły sobie szczególnie zespoły słabsze, którym udawało się wygrywać z „żółtymi” zarówno u siebie jak i na gorącym wąskim boisku w Żółtkach. Wyróżniali się bramkarz Michał Grodzki oraz czołowy strzelec Grzegorz Adamski i Piotr Popławski. Kryzys organizacyjny spowodował nie zgłoszenie się do Turnieju Otwarcia jak i wycofanie z baraży Pucharu Ligi.

 

9.            PAŃKI

Tylko 7 punktów oznacza regres w porównaniu z rokiem 2013 i 2012.Warte odnotowania są jedynie wyjazdowe zwycięstwo z Rajkomem (3-1) i remis z LZS (1-1)

Grający w Narwi Krzysiek Gryg tym razem niewiele pomógł swoim kolegom.

 

 

10.          BARSZCZEWO

Ubiegłoroczny finisz i gra w Pucharze Ligi oraz Orlikowym Turnieju 25-lecia LZS zapowiadały postęp i lepsza jakość. Tego obawiali się niemal wszyscy i nie zlekceważyli rywala, co sprawiło, że mecze z udziałem Barszczewa były pełne spięć, walki i emocji a porażki w wielu przypadkach… były pechowe.

Tylko 6 punktów (zwycięstwo z Pańkami, dwa remisy z Klepaczami i cenne 0-0 z Rajkomem) w lidze ale za to w Pucharze po raz kolejny awans do półfinału (zwycięstwa m.in. w grupie z LZS 5-1 i w ćwierćfinale Opmarem 1-0 )

 

————————————-

Oceniając okiem organizatora nie był to do końca zadowalający sezon. Niepokojacym zjawiskiem są coraz większe przejawy agresji i niesportowych zachowań. Kilka meczów było przerwanych z powodu niesportowych zachowań zawodników (Opmar- Rajkom) jak i kibiców (Barszczewo – Opmar ), sporo było wspomnianych wcześniej dyskwalifikacji z powodów dyscyplinarnych a także walkowerów i rezygnacji (Klepacze, Żółtki) w pucharze i turnieju. Tradycyjnie nie zabrakło pretensji do sędziów, przez które niektórzy z nich w pewnym momencie zrezygnowali z prowadzenia rozgrywek. Były też pozytywy, jak współpraca i zasilenie przez wielu zawodników ligi, drużyny Narwi Choroszcz, zajmującej 3 miejsce w klasie A.

Potwierdzeniem wysokiego poziomu Ligi są sukcesy naszych drużyn w rozgrywkach wojewódzkich (tytuły Opmaru w 2013, Izbiszcz w 2014) – czy udane starty w innych turniejach międzygminnych. Kolejny sezon więc za nami …teraz czeka nas zimowa przerwa i rywalizacja w futsalu a na boiska gminne zawodnicy wrócą zapewne w kwietniu 2015 roku.

Jacek Dąbrowski, fot.: FB Autora

Zapraszamy do dyskusji na profilu "Gazety..." na Facebooku o artykule pt. "Liga Gminna 2014 – podsumowanie"

Orlik w Choroszczy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

BiKeR w Choroszczy

Poradnik Pasażera BKM

Rozkład linii Choroszcz – Pańki – Kruszewo

Komunikacja Miejska

POLONA.PL – Cyfrowa Biblioteka Narodowa

Ścieżka edukacyjna “Śladami powstania styczniowego – Choroszcz i okolice” – pobierz i zwiedzaj

Gazeta w Choroszczy na Facebooku

E-mail do redakcji

gazeta@choroszcz.pl

Kategorie


Biuro firmy KOBA w Choroszczy już otwarte!

Godziny otwarcia: Pn, Śr, Pt: 9:00-16:00

Wt, Czw: 11:00-18:00

Budżet Obywatelski 2016

Reklama

Wydarzy się wkrótce … i trochę później:

09.06.2015, 17:00 - Nordic Walking - Spacer po Zdrowie

10.06.2015, 19:00 - spektakl pt. „Mury zamiast mostów”

12.06.2015, 18:00 - X Jubileuszowy Koncert Uczniów Michała Szymczuka oraz klasy gitary klasycznej Piotra Koguta w Muzeum Wnętrz Pałacowych

13.06.2015 - odpust św. Antoniego

19-21.06.2015 - XXXIV Dni Choroszczy

20.06.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

04.07.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

18.07.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

08.08.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

09.08.2015 - XXVI Jarmark Dominikański

15.08.2015 - Dzień Wojska Polskiego

22.08.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

22.09.2015 - VI Jam Session w Stajni

05.09.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

06.09.2015 - XVI Dzień Ogórka w Kruszewie

19.09.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

03.10.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

17.10.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

23.10.2015 - Europejski Dzień Seniora

07.11.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

11.11.2015 - Święto Niepodległości

21.11.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

03.12.2015 - odbiór śmieci wielkogabarytowych z posesji w zabudowie jednorodzinnej w gminie Choroszcz

05.12.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

19.12.2015, godz. 8:00 - 12:00 - dyżur PSZOK-u (Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) w Choroszczy przy ul. Adama Mickiewicza 28D

Poznaj Miejsko-Gminne Centrum Kultury I Sportu w Choroszczy – naszego wydawcę

Archiwum

Widzisz potrzebujących – zadzwoń