05 lut, 2015
Gala I edycji Konkursu „Podlaskie Otwarte”
Konkurs „Podlaskie Otwarte” polega na wyłonieniu i nagrodzeniu osób i inicjatyw, które najlepiej przysłużyły się dla rozwoju województwa podlaskiego w zakresie: wspólnego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, nauki i edukacji, przedsiębiorczości w wymiarze transgranicznym i międzynarodowym, wpisując się w Strategię Rozwoju Województwa Podlaskiego do 2020 roku. Gala rozpocznie się 5 lutego 2015 roku, godz. 15:00, Sala kameralna Opery i Filharmonii Podlaskiej.
Szukamy ludzi i ich przedsięwzięć, którzy szanują odmienność kultur, czerpią z różnorodności naszego regionu, łączą mieszkańców ponad granicami państw, budują dialog i uczą kultury współpracy.
Podczas gali zaprezentowane zostaną ciekawe inicjatywy i aktywności z terenu województwa podlaskiego – „ambasador otwartości”, „laboratorium otwartości”.
Konkurs jest jednym z działań w projekcie dotyczącym partycypacji rozumianej jako możliwość współdecydowania mieszkańców o realizacji polityk publicznych, włączającej jak najszersze grupy obywateli w proces dialogu społecznego, co umożliwi realizację Celu Podlaskie – Otwarte z nowo przyjętej Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego do 2020 roku.
„Podlaskie Otwarte” – projekt realizowany przez OWOP w Białymstoku we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego w ramach Programu Obywatele dla Demokracji wdrażanego przez Fundację Batorego i Polską Fundację Dzieci i Młodzieży, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (tzw. fundusze EOG) –
Idea i inne działania w projekcie „Podlasie Otwarte”:
Strategia Rozwoju Województwa Podlaskiego do roku 2020 określa cechy naszego województwa, które powinny wyznaczać ścieżki rozwoju regionu na najbliższe lata. Jedną z nich jest otwartość. Jako walor rozwojowy odnosi się do transgraniczności, wielokulturowości, kompetencji społecznych.
Rozwinięcie programu „Podlaskie otwarte” odbywać się będzie przy współudziale mieszkańców,
w trakcie spotkań, konsultacji i warsztatów. Umożliwi to projekt o tym samych tytule – “Podlaskie otwarte”, realizowany przez OWOP w partnerstwie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego.
Ten konkurs jest zaledwie jednym z działań. Na stronie internetowej: www.podlaskieotwarte.pl są zawarte wszelkie informacje na temat różnych działań w ramach tego projektu. Inne działania to m.in.:
- Podlaska Telewizja Samorządowa
- Publikacja „Podlaskie Otwarte” – Opracowujemy publikację dotyczącą katalogu dobrych praktyk realizujących cele strategii w obszarze “Podlaskie Otwarte”.Każdy kto nie może uczestniczyć w działaniach projektowych będzie mógł się z nimi zapoznać w formie drukowanej i w internecie.
- Film – Tworzymy film pt.” Laboratorium otwartości” pokazujący esencję projektu „Podlaskie otwarte”, w tym zwycięzców konkursu na otwartą inicjatywę i osobę.
- Odkryj Podlaskie – najciekawsze produkty turystyczne, to przewodnik po 35 produktach, 106 panoram z najciekawszych miejsc i imprez.
- Szkolenia – Zapraszamy na szkolenia z teorii partycypacji, praktycznych aspektów konsultacji, transgraniczności i wielokulturowości. Jednodniowe szkolenia są przeznaczone dla mieszkańców woj. podlaskiego reprezentujących różne sektory. Odbędą się one w różnych miastach regionu (dbając o dostępność naszych działań będą to miejscowości różnej wielkości), a poprowadzą je specjaliści współpracujący z OWOP. Celem szkoleń jest zapoznanie uczestniczek i uczestników z zagadnieniami związanymi z partycypacją (zarówno w ujęciu teoretycznym, jaki i praktycznym) oraz otwartością.
- Gramy w otwarte: Biblioteki Żywych Książek – Na terenie różnych miejscowości odbywa się gra edukacyjna o województwie podlaskim. Przy okazji gry mieszkańcy będą mogli dowiedzieć się jak realizowana jest Strategia Rozwoju Województwa Podlaskiego do 2020 roku. Gra jest przyjazna osobom w każdym wieku i o różnym stopniu sprawności, stawia na współpracę, uczy otwartości i wzajemnego polegania na sobie.
ip/r