18 marzec, 2010

Rynek nie dla tirów: zmiana organizacji ruchu w Choroszczy (PLAN)

Zamieszczony przez: admin w: MIASTO I GMINA|REGION

Objazd dla tirów: skręt w ul. Lipową, fot. Izolda HukałowiczOd 25 marca 2010 roku samochody ciężarowe powyżej 3,5 tony nie będą mogły przejeżdżać ulicą Rynek 11 Listopada. Wyznaczono dla nich trasę zastępczą.

Zakaz wjazdu tirów na Rynek 11 Listopada ma chronić tamtejszą zabudowę przed uszkodzeniami. “Stare, często zabytkowe domy oraz kościół stoją blisko szosy, a drgania wywoływane przez przejeżdżające tiry powodują kruszenie tynków i ścian” – tłumaczy decyzję Roman Kuźmicki, kierownik referatu gospodarki przestrzennej i budownictwa Urzędu Miejskiego w Choroszczy.

Dlatego od 25 marca 2010 roku nastąpi stała zmiana organizacji ruchu na terenie miasta Choroszcz. Polegać ona będzie na wyłączeniu ul. Rynek 11 Listopada dla ruchu samochodów ciężarowych powyżej 3,5 tony. Trasy kursowania autobusów komunikacji miejskiej pozostaną niezmienione.

Zmieniony ruch tranzytowy samochodów ciężarowych będzie odbywał się częścią ul. Dominikańskiej, ul. Ogrodową, ul. H. Sienkiewicza, ul. Lipową, ul. A. Mickiewicza oraz Al. Niepodległości. 

Dlaczego taka trasa? “Opracowali ją fachowcy, którzy uznali, że taki objazd będzie najlepszy” – wyjaśnia Marek Januszczyk – “Pewnie część samochodów zamiast ulicy Lipowej wybierze trasę przez ulicę Powstania Styczniowego. Nie jest ona zamknięta dla samochodów ciężarowych, ale trzeba pamiętać, że są tu dwie szkoły i przedszkole, dlatego wybór ul. Lipowej wydaje się bardziej rozsądny” – dodaje Marek Januszczyk.

Jak mówią pracownicy Urzędu Miejskiego w Choroszczy, plany wyłączenia rynku dla ruchu samochodów ciężarowych istniały już od dawna – od czasu, gdy władze miasta zaczęły myśleć o przebudowie zabytkowego rynku. Początkowo myślano nawet o całkowitym zakazie ruchu samochodów w tym miejscu, jednak zwyciężyły względy praktyczne: mieszkańcy, sklepy i komunikacja miejska byłyby praktycznie odcięte od reszty miasta. (IH)

 

Plan objazdu Rynku 11 Listopada

Plan objazdu Rynku 11 Listopada (kliknij na mapkę, aby powiększyć)

 Chcesz dodać komentarz? Jak napiszesz tekst w formularzu, naciśnij brązowy przycisk poniżej:) Nie musisz wpisywać adresu e-mail.

32 komentarze o artykule pt. "Rynek nie dla tirów: zmiana organizacji ruchu w Choroszczy (PLAN)"

1 | Jasiek

1. marca 2010 o 15:05

Avatar

Na Lipowej to ciężko osobówkami się wyminąć.
Gdy wyremontowano ogrodową, dowcipni mówili że burmistrz obwodnice rynku robi, żeby mu za głośno nie było w urzędzie, teraz tak patrzę że mieli oni rację.

2 | n

1. marca 2010 o 16:41

Avatar

Ano właśnie, z jakiej przyczyny zmieniono organizację ruchu?

3 | g

1. marca 2010 o 19:05

Avatar

A jaka jest hierarchia w takiej małej mieścinie? Taka jak “U Pana Boga za piecem”, proste 🙂 Proboszczowi przeszkadzały a i Burmistrz skorzysta 🙂 …. ciężarówką po Lipowej śmiechu warte

4 | normal

2. marca 2010 o 10:15

Avatar

g! współczuję poziomu kultury, widocznie musisz mieć niezły kompleks jak się proboszcza czepiasz.

5 | borsuk

2. marca 2010 o 12:11

Avatar

ogarnij sie. co to ma wspolnego z kompleksami?

6 | g

2. marca 2010 o 17:54

Avatar

nie czepiam sie, stwierdzam fakt jaki ma miejsce w wielu małych miasteczkach, nie mam oczywiście pewności że tu miało to miejsce, po prostu takie myśli też przez głowę przechodzą, ale to nie jest najważniejsze, śmieszne jest że ciężarówki kieruje się na małe wąskie osiedlowe uliczki, co się takiego raptem stało, że nie mogą przejechać przez rynek?????? słucham, niech ktoś odpowie skąd ta decyzja!!!!!

7 | jacrom2

2. marca 2010 o 19:36

Avatar

Popieram pytanie “n”.Uwazam,ze mieszkańcom należy wyjaśnieć przyczyny wprowadzenia zmian.

8 | nemo

2. marca 2010 o 22:44

Avatar

Aleja Niepodległości to się wkrótce będzie bardziej nadawała na tor do motocrossu czy do jazdy quadem, niż do jakiegokolwiek innego ruchu. Ale tego pan burmistrz i wszyscy radni zdecydowanie nie dostrzegają. Zbyt daleko od urzędu miasta. A co do ciężarówek – cóż, Branickiego też już niezbyt równa…

9 | jar3

2. marca 2010 o 23:55

Avatar

A dlaczego ciężarówki ze żwirem nie jeżdżą drogą kruszewską?Jechałem niedawno za taką jedną,która wiozła żwir na budowę jakiejś hali na przeciw ul.Elewatorskiej.Przecież miała dogodny dojazd ową kruszewską i w lewo przez Krupniki !Tym samym nie jechałaby przez nasze miasto!

10 | parabole

3. marca 2010 o 13:44

Avatar

Chciałabym powiedzieć , że wystarczy juz ze ciezarowki jezdza kruszewska od momentu skrzyzowania z droga na Zaczerlany i tak dobijaja ta droge ze niedlugo trzeba bedzie trzymac kierownice w zebach zeby przejechac ! To wcale nie byloby lepsze rozwiazanie .

11 | sqark

3. marca 2010 o 21:19

Avatar

Powiem tak, mając większe, szersze drogi, chcą puścić tiry ulicami gdzie się one z trudem wyminął. Nie po to sie przeprowadzalem z białegostoku do tego miasta na taką spokojną ulice jak ogrodowa, żeby mi teraz pod nosem puszczali tiry ;/ a jak jeszcze za jakis czas mi tu puszcza 103 to wogole bedzie “super”… ;/ Szkoda, że władze nie próbują konsultować takiej decyzji z mieszkańcami ;/

12 | jar3

4. marca 2010 o 10:32

Avatar

Droga “parabole” to wobec tego lepiej jest jak jeżdżą
przez Choroszcz?Ciekawe jak byś reagowała mieszkając przy takiej Ogrodowej?Z dwojga złego zdecydowanie wolę żeby ruch ciężkich pojazdów odbywał się kruszewską.To taka mała obwodnica choroska.Drugiej przez sto lat nie będzie.A że nie ma konsultacji z mieszkańcami?Ta władza ma to gdzieś.Kończy się kadencja i wyprowadzą się oficjele do np.niedalekich Paniek(ładny domek tam stoi na wjeżdzie do wioski od strony Konował).Tam ciężarówki ze żwirem nie będą mącić spokoju tak potrzebnego po trzech kadencjach.

13 | PLK

4. marca 2010 o 12:23

Avatar

Ludzie!!! Ruch nie może odbywac sie po Rynku 11 listopada, bo choroska wiara urządza parking na samym środku skrzyżowania. Jest msza i nie można normalnie przejechać. Ot i cała tajemnica. Nauczmy sie parkowac i bedzie ok. Byle do wiosny;)

14 | jar3

4. marca 2010 o 14:20

Avatar

Ja jeżdżę we wszystkie niedzielę kilka razy i jakoś nie widziałem parkujących samochodów na środku skrzyżowania.O ile widzę to na środku ROOONDA!!!(skrzyżowania sic!)jest skwer i stoi pomnik! 🙂

15 | PLK

5. marca 2010 o 13:34

Avatar

jar3. jestes strasznie drobiazgowy. Ciekawe gdzie ty mieszkasz i czy koło ciebie jeżdżą ciężarowki. Poza tym co ciebie obchodzi gdzie mieszka kto inny? Jezeli uwazasz, że jest w tym cos nielegalnego to zgłos do organów. Jak za starych dobrych czasów!!!!

16 | jar3

5. marca 2010 o 22:31

Avatar

I tu włeśnie jest kłopot,że czytający (PLK) nie rozumie co napisał powyżej piszący.A co do organów,to chyba dobrze się wówczas czułeś skoro tak je wspominasz.Ciężarówki?Tak,wyobraź sobie,że mieszkam w takim miejscu gdzie przejeżdża ich kilkadziesiąd dziennie,dwanaście metrów od domu.Drobiazgowy zaś nie jestem,ale odróżniam środek skrzyżowania od pobocza jezdni.Tu nawet i ciężarówka spokojnie przejedzie-ale w niedzielę raczej one nie jeżdżą!

17 | PLK

9. marca 2010 o 08:29

Avatar

jar3. przyganiał kocioł garnkowi. ty nie zrozumiałeś co ja napisałem. to tłumaczę: JEZELI UWAZASZ ZE KTOS WYBUDOWAL DOM NIELEGALNIE ALBO ZA NIELEGALNE PIENIADZE TO ZGOS TO!!! jestes przeciez dobrym obywatalem jak mniemam. szerokosci kolego. ja zamykam ten watek.;)

18 | jar3

9. marca 2010 o 13:00

Avatar

PLK.Mądrej głowie dość dwie słowie.Kropka.(nic nie wzmiankowałem o nielegalności budów-widzę,że ikłonica nic tu nie pomoże!Finisz.)

19 | jacrom2

9. marca 2010 o 20:25

Avatar

Minął tydzień, a nikt nie wyjasnił “dlaczego?”Powyżej Białystok informuje o powodach wprowadzonych zmian w ruchu drogowym.

20 | g

11. marca 2010 o 04:00

Avatar

“Zmiana organizacji ruchu w Choroszczy ma zabezpieczyć zabudowania, w szczególności zabytkowe domy i kościół, przed uszkodzeniami. Bo przez przejeżdżające w sąsiedztwie tiry kruszą się i odpadają tynki i pękają ściany w tych budynkach.”

http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100310/AGLOMERACJABIALOSTOCKA/465074936

no to jednak proboszcz pośrednio zarządził ;-)?

wyobraża ktoś sobie tira na Lipowej?

21 | Jasiek

11. marca 2010 o 14:19

Avatar

A na lipowej niech się wali i pali, dziurawieją drogi, bo widocznie nim dalej od plebani i urzędu tym niższa kategoria obywateli Choroszczy

22 | Sebastian

11. marca 2010 o 21:44

Avatar

@Jasiek

To Ty nie wiedziałeś, że w takich mieścinach jak Choroszcz władzę pełni proboszcz? Pośrednio ale jednak.. A przynajmniej na równi z Burmistrzem.

Wygląda na to, że jeszcze jakiś czas tak będzie. Mam jednak nadzieje, że zmiana nastąpi szybko. Czego sobie i Wam życzę 😉

23 | pytajnik

11. marca 2010 o 22:15

Avatar

A ja jestem ciekawy, czy burmistrz wybuduje drogę do biedronki za nasze pieniędze?

24 | Marcin

12. marca 2010 o 18:18

Avatar

Teraz niech tynk odpada na komisariacie i w cerkwi – tak zapewne pomyśleli proboszcz z burmistrzem. 😉

25 | g

13. marca 2010 o 10:17

Avatar

a jak się zbuntują to komendant będzie krzyżem w kościele leżał

26 | jacrom2

13. marca 2010 o 18:19

Avatar

Może zaczną sprawdzać, czy ciężarowe nie są przeładowane.
Na Al.Niepodległości na jednym z bloków jest nie rysa,a szczelina.

27 | nemo

18. marca 2010 o 23:52

Avatar

Ogólnie żadne rozwiązanie nie jest dobre. Rynek – zabytki, Lipowa – ciasna, a skręcenie dużego zestawu bez jazdy po krawężnikach mocno utrudnione. Al.Niepodległości – żenada, nie idzie się wyminąć dwoma osobowymi, a nikt z tym nic nie robi. Ogrodowa – za kilka miesięcy koleiny, aż miło. Wypada zamknąć miasteczko, poprzebierać wszystkich w zgrzebne sukmany, na wjazdach postawić budki z biletami, co jakiś czas urządzać inscenizacje z czasów Branickiego z burmistrzem w roli hetmana. Skoro nie ma możliwości żyć tu normalnie – z normalną infrastrukturą, może warto czerpać dochody z turystyki???

28 | jacrom2

19. marca 2010 o 14:03

Avatar

Już dzisiaj zniszczono chodnik na skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Lipowej.Prawdopodobnie uczynił to samochód ciężarowy,omijający wypadek w Łyskach.Chodnik zniszczony był już o godz.5.50.

29 | jan

19. marca 2010 o 16:05

Avatar

Nemo,strój hetmana zarezerwowany jest dla innej osoby.Jemu to pasuje strój koniuszego.

30 | b.

20. marca 2010 o 12:56

Avatar

Jestem bardzo ciekawa dokąd pędzili kierowcy ciężarówek wczoraj po godzinie 22? Na Mickiewicza był taki huk jakby lądował JumboJet i to niejednokrotnie. Zastanawiałam się czy przypadkiem coś nielegalnego nie było przewożone…? bo dokąd mozna tak się śpieszyć w nocy, nie hamując i omijając dziur. Masakra. A w dzień nie da się przejść chodnikiem kiedy jadą wspomniane ciężarówki z piachem, to są kamikadze a nie zawodowi kierowcy.

31 | Moni

20. marca 2010 o 21:37

Avatar

tak 30|b. wczoraj ok 21:00 idąc rynkiem widziałam cały kordon ciężarówek omijających rynek z Mickiewicza na Dominikańską. Pomyślałam sobie, że to jakiś sabotaż wobec tego zakazu. hehe!

A jeśli chodzi o te tynki, to może ten argument ma jakieś znaczenie wobec planów rewitalizacji rynku? Będę niemiło zaskoczona jeśli tylko na zakazie przejazdu ciężarówek się zakończy : /

32 | on

21. marca 2010 o 20:54

Avatar

co władza wyprawia?