13 kw., 2015
Na Wiedeń! – studenci i roboty PB w RobotChallenge 2015
Zamieszczony przez: Centrum Kultury w: EDUKACJA
Mocna reprezentacja Politechniki Białostockiej weźmie udział w Międzynarodowych Zawodach Robotów – Robotchallenge 2015 w Wiedniu (Austria). Te prestiżowe mistrzostwa samodzielnie wykonanych autonomicznych robotów mobilnych organizowane są od 2004 roku. To jedne z największych zawodów tego typu na świecie. W zeszłorocznej edycji w 15 konkurencjach rywalizowały 574 roboty z 46 krajów. Polacy zajęli pierwsze miejsce w ogólnej klasyfikacji medalowej zdobywając cztery złote, jeden srebrny i trzy brązowe medale.
Tegoroczne mistrzostwa odbędą się w dniach 11-12 kwietnia. Wystartuje w nich ponad 500 robotów z całego świata, między innymi z Chin, USA, Meksyku, Arabii Saudyjskiej. Uczestnicy będą prowadzić zmagania w 14 konkurencjach. Do Wiednia wybrało się 15 studentów z 3 Wydziałów: Mechanicznego, Elektrycznego oraz Informatyki. Studenci z Koła Naukowego Robotyków oraz Koła Metron (Wydział Mechaniczny i Wydział Elektryczny) walczyć będą z robotem Rudy. To konstrukcja powstała w ubiegłym roku przy udziale Szymona Barszczewskiego, Piotra Dziuby, Nilsa Thernstroma i Macieja Gołaszewskiego. Rudyto autonomiczny dwukołowy robot klasy sumo. Jego wymiary to 20×20 cm, waga nie przekracza 3 kg, zaś kolor nawiązuje do nazwy. Budowa robota pochłonęła setki roboczogodzin i wiele nieprzespanych nocy studentów zaangażowanych w ten projekt.
Drugą drużynę stanowią studenci Wydziału Mechanicznego, są to Marta Marciszewska, Karolina Kurzątkowska, Konrad Krzysztof Kwaśniewski i Krzysztof Kuna. Ekipa ta nie raz pokazała co potrafi, ich konstrukcje wielokrotnie już zdobywały miejsca na podium na najważniejszych zawodach w Polsce. Robot LEGO Sumo Abaddon został skonstruowany z zestawu klocków Lego Mindstorms EV3. Musi się mieścić w wymiarze 15×15 cm, zawiera w sobie dwa serwomechanizmy stanowiące jego napęd, sterownik, czujnik światła mający uchronić przed samoczynnym wyjechaniem z ringu oraz czujnik ultradźwiękowy do wykrywania przeciwnika, resztę jego konstrukcji stanowią klocki tworzące konstrukcję nośną.
LEGO Line Follower Return of Sobieski zbudowany został z zestawu klocków Lego Mindstorms NXT, poprzednika EV3. Na robota nie są nałożone żadne ograniczenia co do wymiaru bądź wagi. W swojej konstrukcji zawiera dwa serwomechanizmy jako źródło napędu, dwa czujniki światła których celem jest poszukiwanie linii wyznaczającej trasę przejazdu, dwa czujniki koloru pełniące rolę podobną jak czujniki światła, sterownik oraz zwykłe klocki, które stanowią podstawową konstrukcję robota.
Robot CEP III skonstruowany przez studentów Wydziału Elektrycznego walczy w najcięższej klasie robotów autonomicznych. Jego oczami są czujniki, a mózgiem – mikrokontroler. Posiada on dwa rodzaje „oczu”: czujniki linii, służące do kontrolowania pozycji na ringu oraz czujniki odległości, mające na celu detekcję oraz pomiar odległości do przeciwnika. Roboty muszą przestrzegać reguł ustalonych w regulaminie oraz mieścić się w restrykcyjnych rozmiarach, w tej kategorii – 20×20 cm. CEP III powstał dzięki funduszom z puli „Milion dla wydziału” i już ma na swoim koncie wiele nagród.
Wiedeń podbijać chce po raz drugi Jakub Czarniecki z Wydziału Informatyki, który stworzył robota wspólnie z uczniami III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku. Jakub jest absolwentem tej szkoły wychowującej pasjonatów robotów. Rok temu z kolegami skonstruował robota Conqueror, z którym zdobył mistrzostwo świata w kategorii humanoid sprint.
Wydział Informatyki reprezentować będzie jeszcze 4 osobowa drużyna startująca ze swoimi robotami w kategorii Sumo i Line Follower. Opiekunem studentów informatyki jest dr inż. Teodora Dimitrova-Grekow. Wyjazd do Wiednia studentów Politechniki Białostockiej współfinansowany jest przez Prezydenta Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta Białegostoku z wykorzystaniem osiągnięć i wynalazków Politechniki Białostockiej.
DS/PB