Choroby układu krążenia są obecnie główną przyczyną zgonów, zarówno w Polsce oraz w innych krajach wysoko rozwiniętych. Umieralność w naszym kraju spowodowana tymi schorzeniami, należy do najwyższych w Europie! Sytuacja jest groźna i należy jej zapobiec. Oddziałując na swoje zachowanie, możemy z powodzeniem obniżyć zachorowalność i umieralność z powodu chorób układu krążenia. Powszechnie jest bowiem wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć.
Badania epidemiologiczne i socjomedyczne wskazują, iż ważną rolę w rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego odgrywają niektóre wzorce zachowań, które składają się na współczesny styl życia. W celu obniżenia niekorzystnych trendów epidemiologicznych, Narodowy Fundusz Zdrowia realizuje „PROGRAM PROFILAKTYKI CHORÓB UKŁADU KRĄŻENIA”.
Do kogo adresowany jest program? Działania kierowane są do osób, które w danym roku kalendarzowym mają 35, 40, 45, 50, 55 lat, u których nie została dotychczas rozpoznana choroba układu krążenia, które dodatkowo w okresie ostatnich 5 lat nie korzystały ze świadczeń udzielanych w ramach programu profilaktyki chorób układu krążenia (także u innych świadczeniodawców), oraz są obciążone jednym spośród następujących czynników ryzyka: nadciśnienie tętnicze krwi (wartość RR > 140/90 mmHg), zaburzenia gospodarki lipidowej (podwyższone stężenie we krwi cholesterolu całkowitego, LDL-cholesterolu, triglicerydów i niskie stężenie HDL-cholesterolu), palenie tytoniu, niska aktywność ruchowa, nadwaga i otyłość, upośledzona tolerancja glukozy, wzrost stężenia fibrynogenu, wzrost stężenia kwasu moczowego, nadmierny stres, nieracjonalne odżywianie, wiek, płeć męska, obciążenia genetyczne.
Świadczenia, w ramach programu profilaktyki chorób układu krążenia, udzielane są bez skierowania u lekarza rodzinnego, u którego się leczymy. Warto pamiętać, że do realizacji zadań programu, na mocy umowy zawartej z NFZ, zobowiązany jest każdy lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Dlatego w przypadku spełniania przez pacjenta kryteriów przystąpienia do programu, lekarz nie ma prawa odmówić udzielenia świadczeń objętych programem.
N.Sz.