Biblioteka Publiczna w Choroszczy jest jedną z pięciu placówek, z województwa podlaskiego, wyróżnionych przez Stowarzyszenie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej prowadzące Program Rozwoju Bibliotek.
31 maja w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku odbyła się uroczysta konferencja podsumowująca I edycję Programu Rozwoju Bibliotek w województwie podlaskim „Biblioteka – Miejsce Aktywne”. Program jest realizowany dzięki Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności, współpracującej z Fundacją Billa i Melindy Gates.
Biblioteka Publiczna w Choroszczy przystąpiła do Programu Rozwoju Bibliotek w 2009 r. wraz z 3 bibliotekami partnerskimi: Gminną Biblioteką Publiczną w Poświętnem, Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy w Surażu oraz Biblioteką Publiczną w Turośni Kościelnej. W ramach programu Filie Biblioteczne w Barszczewie i Klepaczach otrzymały po 2 zestawy komputerowe oraz urządzenia wielofunkcyjne. Biblioteka w Choroszczy otrzymała laptopa, urządzenie wielofunkcyjne oraz drukarkę A3, rzutnik i ekran. Ponadto wszystkie placówki otrzymały cyfrowe aparaty fotograficzne. Akademia Orange ufundowała dotację w wysokości 4200 zł, która została przeznaczona na założenie i pokrycie kosztów internetu we wszystkich 3 placówkach.
Pracownicy Biblioteki Publicznej w Choroszczy uczestniczyli w szkoleniach- „Planowanie Rozwoju Biblioteki” w wyniku którego, powstał Plan Rozwoju Biblioteki na lata 2010-2013, szkolenia informatyczne oraz szkolenia specjalistyczne: „Miejsce dla młodych”, „Informacje lokalne” oraz „Miejsce bez barier”. W ramach programu PRB zostały złożone dwa wnioski do programu „Aktywna biblioteka”: Warsztaty Ceramiki Artystycznej i Użytkowej (kurs ceramiczny) oraz „Cudowny świat Tworzenia”- cykl warsztatów plastycznych dla dzieci.
Biblioteka Publiczna w Choroszczy organizuje szereg działań na rzecz środowiska lokalnego. Współpracuje z instytucjami, stowarzyszeniami oraz organizacjami np. Towarzystwem Przyjaciół Choroszczy, Kołem Emerytów i Rencistów, Stowarzyszeniem Pamięć i Tożsamość „Skała”, ze szkołami na terenie gminy, Przedszkolem Samorządowym, Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy. Zorganizowane zostały dwa spotkania, które miały na celu powstanie Gminnej Koalicji na rzecz wspierania biblioteki w środowisku. W 2010 roku przeprowadziliśmy warsztaty „Ekologiczna wiklina” dla dorosłych i dzieci, w których wzięło udział 50 osób.
Od 2009 roku w bibliotece działa Dyskusyjny Klub Książki, który gościł m.in.: Jana Leończuka, Arkadiusza Niemirskiego, Marka Gajewskiego, Zuzannę Celmer, Barbarę Kosmowską, Wiesława Szymańskiego. Biblioteka uczestniczyła, jako partner, w warsztatach medialnych „Poznajmy się”, finansowanych ze środków programu „Młodzież w działaniu”. W tym roku zorganizowane zostały warsztaty „Papierowe kwiaty” oraz „Kwiaty z papieru krok po kroku” na ogólnopolskiej edycji „Noc Muzeów”.
„…Biblioteka jest koordynatorem projektu wydania książki Pana Janusza Koronkiewicza pt. „Wspomnienia z mojego wojennego dzieciństwa”, która zostanie wydana w czerwcu 2011 r. Książka zostanie zrealizowania przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku oraz Urzędu Miejskiego w Choroszczy. Wydawcą jest Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość Skała. Biblioteka organizuje także różnego rodzaju konkursy, imprezy okolicznościowe, odbywają się zajęcia biblioteczne dla dzieci, głośne czytanie bajek, lekcje biblioteczne i inne. Za nasze działania, za pasję i zaangażowanie w edukacyjny proces planowania strategicznego zostałyśmy wyróżnione, z czego jesteśmy bardzo dumne…”- mówi kierownik Biblioteki Publicznej w Choroszczy Elżbieta Wróblewska.
(Elżbieta Wróblewska- kierownik biblioteki)