05 wrz, 2011
XII Międzynarodowy Dzień Ogórka i Festiwal Kultur “Małe Ojczyzny”
Zamieszczony przez: admin w: KRONIKA WIEJSKA|KULTURA|MIASTO I GMINA
Pierwsza niedziela września to w Kruszewie (gmina Choroszcz) wyjątkowy dzień. W tym roku już po raz 12 odbył się Międzynarodowy Dzień Ogórka, na który przybyli najlepsi plantatorzy ogórków z całego Podlasia a także setki konsumentów tego warzywa. Nie zabrakło licznych stoisk handlowych z regionalnymi produktami: ogórkami, kapustą, serami, chlebem, wędlinami a także stoisk informacyjno-promocyjnych Lasów Państwowych, KRUS oraz Stowarzyszenia N.A.R.E.W. Na najmłodszych czekały liczne atrakcje przygotowane przez Streetworkerów z Fundacji Spe Salvi.
Tradycyjnie Międzynarodowy Dzień Ogórka rozpoczęła 0 11:30 msza polowa w intencji plantatorów. Mszę celebrował proboszcz rzymskokatolickiej parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa ks. Józef Bielski. Od godziny 13 aż do 19 moc atrakcji czekała na licznie przybyłych gości na teren Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Kruszewie, gdzie całe wydarzenie miało miejsce .
Aż 9 konkursów czekało na przybywających z czterech stron świata gości. Najcięższy oraz najdłuższy ogórek wyhodował Jerzy Sokół a najdziwniejszy Janina Cieśluk – hodowcy zostali nagrodzeni pamiątkowymi pucharami ufundowanymi przez Urząd Marszałkowski. Nagrody wręczył Jacek Jasiński, Zastępca Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Obszarów Rybackich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Ponadto wszyscy nagrodzeni w 9 konkursach otrzymali zestawy upominków ufundowanych przez Stowarzyszenie N.A.R.E.W. i Urząd Miejski w Choroszczy. Warto odnotować, że w konkursie przeciągania liny wygrała reprezentacja Śliwna, najlepiej ogórkiem do beczki rzucał Jan Przestrzelski, przepis na najciekawszą potrawę z ogórków zaprezentowała Agnieszka Falkowska, tekst najbardziej interesującej piosenki o ogórku zaprezentowała Małgorzata Siemieniuk, zaś Oliwier Kuć napisał najciekawszy wiersz o ulubionym warzywie rosnącym w Dolinie Narwii. Spośród licznych prac dzieci jury uznało za szczególnie interesujące prace pt.: „Cyklista”, „Wąż” oraz „Ogr”.
W tym roku po raz pierwszy w ramach XII Międzynarodowego Dnia Ogórka odbył się Festiwal Kultur „Małe Ojczyzny”. Był to międzynarodowy przegląd zespołów ludowych z różnych kultur. Wystąpiły na nim grupy: „Narwianki” z Kruszewa, „Kalinka”, „Klepaczanki” z Klepacz. Z Grodna przybyła pełna młodych i zdolnych akordeonistów grupa „Fantazja”, zaś zespół „Hiłoczka” z Czeremchy zaprezentował tradycyjne pieśni ukraińskie. Najwięcej, bo aż 500 km pokonała grupa „Stolem” z Chwaszczyna, dzięki której licznie zgromadzona publiczność mogła słuchać kaszubskiej muzyki i pieśni. Ponadto na XII Międzynarodowym Dniu Ogórka wystąpiła grupa „Holiday” oraz utalentowane czarnoskóre wokalistki śpiewające przeboje muzyki pop. Cała impreza przebiegała w radosnym, pełnym tolerancji nastroju.
Wydarzenie zorganizowali: Miejsko-Gminne Centrum Kultury, Urząd Miejski w Choroszczy i Sołtys Kruszewa. Imprezę sponsorowali: Marka Żubr, Stowarzyszenie N.A.R.E.W., Bank Spółdzielczy w Białymstoku Oddział w Choroszczy oraz “Plus” Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowy Sklep Wielobranżowy Jarosław Masłowski. Warto też zaznaczyć, że projekt pt.: “XII Międzynarodowy Dzień Ogórka – Festiwal Kultur “Małe Ojczyzny”” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucją Zarządzającą Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Następny Międzynarodowy Dzień Ogórka i Festiwal Kultur „Małe Ojczyzny” już za rok, serdecznie nań zapraszamy!
Tekst: Wojciech Jan Cymbalisty
Zdjęcia: Przemyław Pawilcz
Wojciech Jan Cymbalisty