W środę 19 listopada o 19:00 w galerii Miejsko-Gminnego Centrum Kultury przy ul. Henryka Sienkiewicza 29 w Choroszczy rozpoczął się wernisaż wystawy malarstwa Darii Ostrowskiej pt. „Zapomniane opowieści”. Wystawę w Centrum Kultury można oglądać do piątku 28 listopada. Do spotkania ze sztuką zapraszają Burmistrz Choroszczy, Stowarzyszenie Pomocy „Rubież”, Galeria „U Majstra” w Grodnie, Galeria M-GCK w Choroszczy oraz mecenas wydarzenia – Zakład Energetyki Cieplnej Wodociągów i Kanalizacji w Choroszczy Sp. z o.o.
„Zapomniane opowieści” to przedstawienie polskich legend, słowińskich mitów i zabobonów, o których już mało kto pamięta. Na 12 obrazach odnajdujemy kobiety z tych starych opowiadań przekazywanych z ust do ust. Wszystkie bohaterki są niezwykłe, są wzorem dobroci i odwagi, a niektóre – odwrotnie – są na wskroś złe. Jednak koło żadnej nie da się przejść obojętnie, nie tylko ze względu na ich historie.
Nie dlatego, że były piękne i niejednokrotnie ich imionami nazywano polskie jeziora czy osady. Nie dlatego, że dzięki nim tworzyły się legendy i tradycje słowiańskie. Przede wszystkim powinny być ocalone od zapomnienia dlatego, iż są odzwierciedleniem największego pragnienia każdego człowieka – miłości. Miłości do mężczyzny, rodziców, przyrody, do ludzi. Każda z tych kobiet chciała po prostu kochać i dlatego każda z nich powinna zostać zapamiętana.
Daria Ostrowska – autorka wystawy – jest absolwentką Liceum Sztuk Plastycznych na kierunku ceramiki artystycznej w Olsztynie oraz Instytutu Sztuk Pięknych UWM w Olsztynie – dyplom z malarstwa pt. „Ikonografia Kobiety” 2010 r. Od 2011 r. mieszka i tworzy w Choroszczy. Uczestniczy w wystawach zbiorowych i w międzynarodowych plenerach malarskich. Zdobyła wyróżnienie w przeglądzie malarstwa „Wyprawa w kierunku wyobraźni” w Białymstoku 2012. Została wyróżniona w ogólnopolskim konkursie fotograficznym „Ciało kronika chwil” 2013. Przed rokiem w choroskim Centrum Kultury mogliśmy oglądać jej indywidualną wystawę prac pt. „Kobieta – identyfikacja emocji”. Czynnie bierze udział w aukcjach młodej sztuki największych domów aukcyjnych w Polsce m.in. Polswiss Art w Warszawie, Wrocławski Dom Aukcyjny/ galeria DNA, Dom Aukcyjny DESA Kraków Zajmuje się malarstwem akrylowym, główną bohaterka jej prac jest kobieta, której złożoną naturę stara się przedstawić w swoich pracach Prowadzi również blog o sztuce – dariaalicja.blogspot.com, na którym prezentuje swoje prace.
M-GCK/Red./fot. WB